PO: zwolnić z VAT pomoc dla poszkodowanych w Katowicach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-02-2006, 15:28

Platforma Obywatelska zaapelowała w środę do minister finansów Zyty Gilowskiej o zwolnienie z podatku VAT wszelkiej pomocy przekazywanej poszkodowanym w katowickiej katastrofie i ich rodzinom - poinformował w środę wiceszef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski.

Platforma Obywatelska zaapelowała w środę do minister finansów Zyty Gilowskiej o zwolnienie z podatku VAT wszelkiej pomocy przekazywanej poszkodowanym w katowickiej katastrofie i ich rodzinom - poinformował w środę wiceszef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski.

    Polityk Platformy podkreślił na konferencji prasowej, że Polacy wykazują ogromną solidarność z poszkodowanymi i ich rodzinami, a oprócz wyrazów współczucia i ubolewania wiele osób i organizacji charytatywnych przekazuje konkretne wsparcie materialne.

    PO zaapelowała, aby wszelka pomoc przekazywana poszkodowanym w katowickiej tragedii i ich rodzinom zwolniona była z podatku VAT. Apel ten - podkreślił Chlebowski - dotyczy również wszelkich opłat i podatków wnoszonych na rzecz Skarbu Państwa zarówno przez darczyńców, jak i obdarowanych.

    "Uważamy, że w ten sposób pomoc, którą niosą Polacy, którą niosą organizacje charytatywne, będzie pełna i - sądzę - właściwie wykorzystana" - powiedział Chlebowski.

    Poseł PO zwrócił uwagę, że wszelka pomoc finansowa, którą otrzymują poszkodowani, wliczona będzie do ich rocznego dochodu, od którego zapłacą podatek dochodowy w wysokości 19 lub 30 proc.

    W poniedziałek katowicka Caritas rozpoczęła wypłacanie pierwszych pieniędzy dla poszkodowanych i rodzin ofiar sobotniej katastrofy. Wszyscy przebywający w szpitalach poszkodowani otrzymali po 1 tys. zł. Natomiast we wtorek wolontariusze odwiedzali rodziny, które straciły najbliższych i przekazywali im po 5 tys. zł.

    Chlebowski podkreślił też, że obecnie, gdy organizacja charytatywna kupuje np. koce dla poszkodowanych w jakimś tragicznym zdarzeniu, płaci przy tym zakupie 22 proc. podatek VAT.

    Przypomniał też, że jedną z form wsparcia materialnego dla poszkodowanych w katowickiej tragedii i ich rodzin, było wysyłanie sms-ów. Chlebowski zaznaczył, że takich sms-ów wysłano miliony, a operatorzy sieci komórkowych będą musieli zapłacić 22-proc. podatek VAT.

    Polkomtel, operator sieci Plus i Sami Swoi, przekaże 1,3 mln zł na pomoc ofiarom tragedii w Katowicach. Taką kwotę zebrano od niedzieli w akcji wysyłania sms-ów przez klientów operatora.

    Chlebowski ocenił, że zwalniając działalność charytatywną z podatku VAT można, w efekcie, znacznie zwiększyć pomoc dla poszkodowanych i ich rodzin.

    Zapowiedział też, że eksperci PO pracują nad projektem zmian w prawie zmierzających do zwolnienia działalności charytatywnej - zwłaszcza w sytuacjach, gdy dochodzi do tak ogromnych i tragicznych w skutkach katastrof, jak ta w Katowicach - z wszelkich podatków i obciążeń na rzecz Skarbu Państwa.

    "Pracujemy nad tym i chcemy, żeby w przyszłości było to rzeczywiście rozwiązanie systemowe" - powiedział Chlebowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PO: zwolnić z VAT pomoc dla poszkodowanych w Katowicach