Polacy o swojej karierze: będzie dobrze

opublikowano: 01-09-2019, 22:00

Europejczycy wierzą w swoje zdolności. Większość z nich uważa, że w obecnej pracy czekają ich dobre lata. Podobne nastroje panują w naszym kraju.

80 proc. polskich uczestników corocznego międzynarodowego badania ADP „Workforce View in Europe” swoją przyszłość w aktualnym miejscu zatrudnienia widzi w pozytywnych barwach. Najbliższe pięć lat w obecnej pracy jest oceniane bardzo optymistycznie przez 41 proc. pracowników z Polski, a pesymistycznie — przez 18 proc. Okazuje się też, że są oni bardziej pewni własnych umiejętności zawodowych. W porównaniu z zeszłorocznym raportem o 6 proc. zwiększyła się liczba osób przekonanych o swoich zdolnościach.

Wyjątkowo pozytywnie patrzą na swoją przyszłość zawodową młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Takie podejście prezentuje 79 proc. z tej grupy. Natomiast w swoje umiejętności najbardziej wierzą respondenci w wieku 35-44 lata, którzy mają dłuższy staż pracy i większe doświadczenie. 89 proc. z nich odpowiedziało, że ma kwalifikacje, które przyczynią się do sukcesu zawodowego.

— Pracownik, który dobrze czuje się w miejscu pracy, jest doceniany przez pracodawcę, awansuje i spełnia się w projektach, z reguły optymistycznie myśli o swojej przyszłości w pracy. Pozytywnie własne umiejętności będą postrzegać też osoby, które mają okazję brać udział np. w bezpłatnych szkoleniach lub kursach i mają gruntowne wykształcenie. Osoba pewna siebie i swoich kwalifikacji na pewno przyczyni się też do rozwoju firmy — komentuje Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Najwięcej optymistów jest w branżach sprzedaży, mediów i marketingu (stanowią 89 proc. badanych z tych sektorów), architektonicznej i budowlanej (87 proc.) oraz w podróżach i transporcie (86 proc.). Negatywne nastawienie mają natomiast przedstawiciele kultury i sztuki — 33 proc. z nich pesymistycznie ocenia swoją przyszłość w obecnym miejscu pracy. Okazuje się też, że co piąta osoba z tej grupy respondentów nie jest pewna, czy jej umiejętności pozwalają na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Z raportu ADP wynika, że średnia dla Polski i Europy jest podobna. Największymi optymistami są Holendrzy — 86 proc. z nich wierzy w swoją dobrą przyszłość zawodową. Francuzi z kolei okazali się respondentami najbardziej co do tego sceptycznymi, ale i tak 73 proc. z nich odpowiedziało, że dobrze postrzega następne pięć lat w obecnej pracy.

— Standardy w Unii Europejskiej ujednolicają się — rynek pracy staje się tożsamy, a więc pracownik zatrudniony w Polsce bez żadnych problemów odnajdzie się np. w tej samej branży w Wielkiej Brytanii — mówi Anna Barbachowska.

Jej zdaniem wachlarz możliwości, dzięki którym pracownik ma większe szanse na znalezienie odpowiadającej mu pracy, dopasowanej do jego kwalifikacji i zainteresowań, znacząco przyczynia się do optymistycznego postrzegania przez Europejczyków ich przyszłości zawodowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy