Polacy z wyższym wykształceniem wolą prawdziwe choinki?

PAP
opublikowano: 24-12-2008, 08:43

W tym roku Polacy kupią ok. 4 mln choinek. Na drzewka świąteczne wydamy ok. 193 mln zł. Menedżerowie i inteligenci zdecydowanie częściej niż pozostali kupują żywe drzewka - wynika z analizy portalu finansowego Money.pl.

Jak podano w raporcie (powołując się na dane CBOS i Pentor), od dłuższego czasu Polacy zdecydowanie stawiają na sztuczne choinki - blisko 70 proc. z nas deklaruje, że na święta je odkurzy i ozdobi. W opinii ekspertów Money.pl, dzieje się tak z dwóch powodów: nabycie sztucznej choinki to wydatek raz na długi czas - takie drzewko stanowi znaczące ułatwienie w przedświątecznej gorączce. Ponadto jest to rozwiązanie uchodzące za ekologiczne.

Jak wynika z danych Pentor, CBOS i Money.pl, najwięcej prawdziwych drzewek (ich zakup deklaruje 25 proc. Polaków), będzie w domach osób mających wyższe wykształcenie i uzyskujących najwyższe dochody. Szczególnie dużo żywych choinek stanie u właścicieli firm (około 50 proc.) oraz przedstawicieli kadry kierowniczej i inteligencji (około 35 proc.). Z zakupu żywego drzewka zrezygnują osoby w starszym wieku (szczególnie powyżej 55. roku życia).

"Warto pamiętać, że oprócz naszych domów, choinki trafiają również do firm. Trudno jednak oszacować, ile przedsiębiorstwa mogą łącznie wydać na świąteczne drzewka" - czytamy w opracowaniu.

Tradycyjnie ceny choinek zależą od rodzaju drzewka (świerk lub jodła) oraz jego wysokości. Według szacunków Money.pl, średnia cena sprzedawanych choinek wynosi około 50 zł. Najpopularniejszy jest świerk, który najbardziej kojarzy się ze świętami i jest tańszy od jodły.

W punktach sprzedaży choinek ceny świerka zaczynają się od 40 zł, a jodły od 100 zł. Jednocześnie w marketach można znaleźć drzewko świerkowe nawet po 20 zł za sztukę. Za to przez internet z dostawą do domu cena jodły syberyjskiej może przekraczać 200 zł, ze stojakiem płatnym dodatkowo od 80 do nawet 150 zł.

Jak wynika z raportu "Świąteczne prezenty i wydatki", przygotowanego przez TNS OBOP, statystyczny Polak przeznaczy w tym roku na zakup prezentów świątecznych średnio 258 zł, a na pozostałe wydatki świąteczne - 417 zł. Oznacza to, że na tegoroczne święta wydamy łącznie 20,4 mld zł.

"Skoro na żywe choinki pójdzie w tym roku niemal 200 mln zł, to jest to zaledwie jeden procent wszystkich świątecznych wydatków" - oszacował Money.pl.

Badanie TNS OBOP zostało zrealizowane w dniach 20-24 listopada 2008 r. na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków. Dane CBOS i Pentor, na które powołuje się portal, pochodzą z badań, realizowanych w ostatnich kilku latach na reprezentatywnej próbie 1 tys. osób powyżej 15. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane