Polisy z UFK jak gorący kartofel

opublikowano: 29-05-2019, 22:00
Obserwuj w MójPB:

Klienci TU Europa i Open Life protestują na ulicy i szukają wsparcia w resorcie sprawiedliwości, a donosy na ubezpieczycieli wędrują z prokuratury do prokuratury

799 klientów towarzystw ubezpieczeniowych Europa (503) i Open Life (296), którzy twierdzą, że wprowadzeni w błąd w kwestii ryzyka zainwestowali łącznie 18,5 mln zł w polisy z UFK, w środę złożyło petycję w Prokuraturze Krajowej. Przekazał ją Michał Leszczyński, jeden z 30 uczestników środowego protestu walczących o odzyskanie pieniędzy klientów ubezpieczycieli.

LICZY SIĘ CZŁOWIEK:
LICZY SIĘ CZŁOWIEK:
29 maja 30 klientów TU Europa i Open Life protestowało pod Prokuraturą Regionalną w Warszawie. Żądają od Leszka Czarneckiego, większościowego akcjonariusza Getin Holdingu, zwrotu pieniędzy, które wpłacili na polisy z UFK
Fot. GK

Protestujący żądają „sprawnego i rzetelnego śledztwa”. Twierdzą, że padli ofiarą zorganizowanej grupy przestępczej, do której należą menedżerowie spółek ubezpieczeniowych z grupy Getinu i pośredników sprzedających ich polisy na życie z UFK — Open Finance, Getin Noble Bank, Home Brokera (dawniej HB Doradcy Finansowi), Tax Care (dawniej TC Doradcy Finansowi) i Idea Bank. Zawiadomienie w tej sprawie 8 maja trafiło do prokuratury.

Co przez trzy tygodnie zdążyli zrobić śledczy? Z dokumentów, do których dotarła redakcja „PB”, wynika, że Dariusz Żądło, naczelnik Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, nie widząc „przesłanek do uznania, że członkowie zarządu spółek stworzyli między sobą hierarchicznie uporządkowaną strukturę, mającą pewną formę kierownictwa, upoważnioną wyłącznie do podejmowania kluczowych decyzji dotyczących funkcjonowania grupy, wydawania poleceń jej członkom”, przekazał sprawę prokuraturom regionalnym. Zawiadomienie dotyczące Open Life przekazano do Prokuratury Regionalnej w Warszawie 9 maja, a Europy — do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu 10 maja.

„(...) Uprzejmie informuję, że przedmiotowe doniesienie zostało przesłane do Departamentu do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej. Z uwagi na powyższe, właściwym dla udzielenia odpowiedzi na wystąpienia prasowe w niniejszej sprawie jest aktualnie dział prasowy Prokuratury Krajowej” — informuje prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Prokuratura Regionalna w Warszawie nie odpowiedziała na nasze pytania. Klienci walczący w sądach z Europą i Open Life szukają wsparcia u polityków. Z dokumentów, do których dotarła nasza redakcja, wynika, że Anna Lengiewicz w imieniu klientów zwróciła się z prośbą o interwencję do Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości i przewodniczącego zespołu zajmującego się nadużyciami przy sprzedaży polis z UFK. Pełnomocniczka poinformowała też Zbigniewa Ziobrę, prokuratora generalnego i szefa resortu sprawiedliwości, o złożeniu zawiadomień do prokuratury. Resort sprawiedliwości nie odpowiedział na nasze pytania o działania podjęte w tej sprawie i dokonania zespołu powołanego 27 marca 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane