Polska sfinansowała projekt Inkubatora Przedsiębiorczości na Białorusi

  • PAP
opublikowano: 22-09-2018, 21:06

Z udziałem białoruskiego wiceministra gospodarki Dzmitryja Matusiewicza podsumowano w sobotę w Kołodiszczach pod Mińskiem polsko-białoruski projekt rozwoju innowacyjnych form biznesu na wsi.

„W ramach projektu utworzono w tym roku centrum coworkingowe dla kobiet i dzieci. Panie będą szyły na profesjonalnych maszynach zakupionych w ramach grantu, a uczniowie będą zajmować się rękodziełem i szyciem, ale pod kątem biznesowym” - poinformował Siarhiej Najdowicz, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości w Kołodiszczach.

Impreza odbyła się w ramach festiwalu „Tutejsza Gospodarka”, który od kilku lat organizowany jest przez Inkubator Przedsiębiorczości w Kołodiszczach, współpracujący z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego. Obie organizacje realizują w tym roku projekt finansowany przez polski MSZ w ramach Polskiej Pomocy na rzecz promocji biznesu na terenach wiejskich o wartości 300 tys. zł.

W ramach projektu zakupiono niezbędny sprzęt oraz przystosowano pomieszczenia, a także zorganizowano serię seminariów o rozwoju biznesu na wsi.

Od kilkunastu lat Inkubator w Kołodiszczach wspiera drobnych białoruskich przedsiębiorców z terenów wiejskich. „Niektóre z firm, które zaczynały u nas w przysłowiowym garażu są dziś prężnie rozwijającymi się biznesami zatrudniającymi po kilkadziesiąt osób” - mówił Najdowicz.

W inkubatorze można tanio wynająć biuro oraz uzyskać konsultacje o zasadach prowadzenia biznesu. „Przedsiębiorczość prywatna wciąż na Białorusi raczkuje, dlatego tak ważne są dla nas doświadczenia i przykłady innych krajów, np. Polski” - wskazał Najdowicz.

W ramach Festiwalu swoje wyroby prezentowali i sprzedawali rolnicy, rzemieślnicy, uczniowie. Dużo miejsca poświęcono także innowacyjnemu wykorzystaniu takich produktów jak len, konopie czy miód w kosmetyce oraz medycynie.

„Dzięki takim miejscom jak Inkubator w Kołodiszczach biznes prywatny na Białorusi staje się faktem” - mówił minister Matusiewicz. „Jesteśmy autentycznie wdzięczni Polsce za pomoc i wspieranie Inkubatora” - dodał.

W festiwalu „Tutejsza Gospodarka” wzięli udział przedstawiciele Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego oraz dyplomaci z Ambasady RP w Mińsku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu