Polska znowu sięgnęła po pieniądze z TEN-T

opublikowano: 17-09-2012, 00:00

Dwa z czterech polskich projektów dostały unijną pomoc finansową

Jak poinformowało pod koniec sierpnia 2012 r. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Komisja Europejska (MTBiGM) rozstrzygnęła konkurs w ramach programu rocznego 2011. Polska otrzymała środki z funduszu TEN-T na realizację dwóch z czterech zgłoszonych projektów związanych z rozwojem transeuropejskiej sieci transportowej. Polska może korzystać ze środków tego funduszu od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej czyli od 2004 r. Jak dotychczas udało się uzyskać ponad 93 mln EUR na 33 projekty.

Tym razem pomoc finansowa to 3,16 mln EUR, czyli ponad 59 proc. kwoty, o jaką Polska starała się w konkursie. To sukces, bo, jak podaje MTBiGM, jest to drugi wynik wśród państw uprawnionych do korzystania z Funduszu Spójności i szósty wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W kwietniu 2012 r. do Komisji Europejskiej trafiły 4 wnioski aplikacyjne o łącznej wartości 31,48 mln EUR. Ostatecznie dofinansowano tylko dwa projekty. Pierwszy to „Rozbudowa Głebokowodnego Terminalu Kontenerowego w Gdańsku” (zgłoszony przez DCT Gdańsk), który ma na celu zwiększenie jego przepustowości. Dofinansowanie wyniesie 1,78 mln EUR. Drugim projektem jest „Modernizacja linii kolejowej Warszawa Włochy — Grodzisk Mazowiecki — prace przygotowawcze” (zgłoszony przez PKP PLK). W tym przypadku dofinansowanie wysokości 1,38 mln EUR umożliwi przygotowanie dokumentów do modernizacji tej linii. Łączna wartość obu projektów wynosi 20,5 mln EUR.

Projekty, którym nie udało się uzyskać dofinansowania to: „Intermodal Container Yard — logistyczna brama Pomorze” (wniosek opracowany przez PCC Intermodal) i „Przebudowa infrastruktury dostępu kolejowego do Portu Gdynia” (opracowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia).

Poza tym z Funduszu TEN-T uzyskano również wsparcie dla dwóch projektów, które mają być realizowane wspólnie z innymi krajami. W sumie Komisja Europejska wybrała 74 projekty, które otrzymają łącznie prawie 200 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAFAŁ FABISIAK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu