Polskie nieruchomości na celowniku

opublikowano: 12-10-2020, 22:00

Połowę pieniędzy zainwestowanych do połowy roku w nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej fundusze zostawiły w Polsce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

- Ile pieniędzy zainwestowały fundusze w nieruchomości zlokalizowane w Polsce

- Jakie typy nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem 

- Jak pandemia zmieniła nastroje inwestorów i banków

Przez pierwsze sześć miesięcy 2020 r. fundusze zainwestowały w nieruchomości w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i na Węgrzech 6,26 mld EUR, o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. — podaje KPMG. Z tej kwoty 47 proc. przypadło na Polskę, 30 proc. inwestorzy zostawili w Czechach, a 11 proc. na Węgrzech. Poza podium znalazła się Rumunia (6 proc.), Słowacja (4 proc.) i Bułgaria (2 proc.). Cykliczny raport KPMG powstaje na podstawie badań ankietowych wśród 60 przedstawicieli europejskich instytucji finansowych i służy ocenie skłonności banków do finansowania inwestycji nieruchomościowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Z obecnej edycji wynika, że są one dziś zainteresowane przede wszystkim kredytowaniem inwestycji w sektorze przemysłowo-magazynowym. Niezbyt łaskawym okiem sektor bankowy patrzy na segment handlowy.

— Skłonność do finansowania nieruchomości handlowychw Polsce zmniejszała się w ostatnich latach. Sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 przyspieszyła ten spadek, a banki obecnie wskazują na ograniczoną gotowość do finansowania nieruchomości handlowych. Ponadto pandemia sprawiła, że banki obecnie niechętnie finansują również nieruchomości hotelowe. Z drugiej strony są nadal otwarte na finansowanie nieruchomości biurowych i przemysłowych w Polsce, choć na bardziej rygorystycznych warunkach — mówi Steven Baxted, partner, lider doradców dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

W przypadku sektora biurowego zdania ankietowanych przedstawicieli 60 banków są podzielone. 39 proc. respondentów nie oczekuje zmian związanych z restrykcjami sanitarnymi lub nawet spodziewa się zwiększenia zapotrzebowania na powierzchnie biurowe, 31 proc. spodziewa się spadku popytu, a 30 proc. wyraża niepewność co do przyszłości. Wdoczny wzrost inwestycji w pierwszej połowie 2020 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym został oceniony jako efekt sfinalizowania rozpoczętych wcześniej transakcji. Oczekuje się, że wybuch pandemii wprowadzi tu korekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane