Polskie Wydawnictwo Audiowizualne rozpoczyna działalność

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-02-2006, 13:28

Rejestracja wydarzeń artystycznych w kraju, ale także ich organizacja i promocja - także za granicą - to najważniejsze zadania Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego (PWA), które rozpoczyna w lutym swoją działalność - poinformował dyrektor tej placówki na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Rejestracja wydarzeń artystycznych w kraju, ale także ich organizacja i promocja - także za granicą - to najważniejsze zadania Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego (PWA), które rozpoczyna w lutym swoją działalność - poinformował dyrektor tej placówki na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

PWA powstało we wrześniu ubiegłego roku. Nową polską instytucję kultury powołano - na mocy zarządzenia ówczesnego ministra kultury, Waldemara Dąbrowskiego - z myślą o mediach, które chcą promować polską kulturę.

Dyrektor PWA Michał Merczyński zapewnia, że wydawnictwo chce stać się "partnerem dla mediów". "Mamy nadzieję, że dzięki informacji o działaniach PWA w mediach, przedstawiciele instytucji kultury i inne organizacje same będą się do nas zgłaszać z informacją o wyjątkowych wydarzeniach" - podkreślił w piątek Merczyński.

Jego zdaniem, jednym z najważniejszych pól promocji kultury polskiej będzie współpraca z zagranicznymi instytucjami kultury i mediami. "Chcemy wywołać tzw. trend na Polskę" - powiedział.

PWA będzie zajmowało się m.in. rejestracją najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju - głównie muzycznych, teatralnych i operowych, ale również plastycznych, literackich, naukowych. Licencja pozwalająca na odtwarzanie nadawcom publicznym i prywatnym ma być udostępniana za symboliczną złotówkę.

Z nagrań ma w przyszłości powstać wideoteka współczesnej kultury polskiej, dostępna wszystkim mediom. W planach jest także wydawanie płyt DVD i CD z przedstawieniami teatralnymi i muzyką.

Merczyński deklaruje, że wydawnictwo będzie również organizować wydarzenia kulturalne. Na 28 lutego w Sali Kongresowej w Warszawie zaplanowano koncert poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy. Wystąpią m.in. Tomasz Stańko z zespołem i orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

PWA będzie również realizować filmy dokumentalne - jeszcze w tym roku mają powstać dokumenty m.in. o Muzeum w Wilanowie, Adamie Mickiewiczu i Witoldzie Rowickim.

W skład Rady Programowej PWA weszli: krytyk muzyczny Andrzej Chłopecki, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, artysta Jerzy Kalina i aktor Olgierd Łukaszewicz. Nadzór nad PWA sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane