Poprawiły się nastroje niemieckiego biznesu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-01-2022, 11:42

W styczniu wzrosło zaufanie niemieckich przedsiębiorców odnośnie krótkoterminowych perspektyw gospodarczych. To efekt zmniejszenia problemów z wąskimi gardłami w łańcuchach dostaw oraz spadku początkowych obaw związanych z nowym wariantem koronawirusa, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Indeks oczekiwań biznesowych instytutu Ifo w oszacowaniu na styczeń 2022 r. wzrósł do 95,2 pkt. Odczyt jest wyższy od mediany oczekiwań, która zakładała nieznaczny spadek do 94,6 pkt z 94,8 pkt miesiąc wcześniej po korekcie z 94,7 pkt.

Dane sugerują, że niemieccy przedsiębiorcy spodziewają się wyższego tempa ożywienia i poprawy warunków biznesowych po tym jak pod koniec ubiegłego roku niemiecka produkcja spadła o 1 proc.

Prognoza Bundesbanku na 2022 r. zakłada wzrost PKB na poziomie 4,2 proc. Bank centralny ostrzegł też, że inflacja prawdopodobnie pozostanie na bardzo wysokim poziomie w krótkim okresie, co może stanowić przeszkodę dla działalności gospodarczej.

Dodatkowymi czynnikami niepewności są napięcia geopolityczne oraz dalsza ewolucja pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane