Poprawiły się nastroje niemieckiego biznesu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-11-2022, 11:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W zdecydowanie lepszych nastrojach kończą listopad przedstawiciele niemieckiego biznesu. Stabilizacja na rynkach surowcowych i nieznacznie uspokojenie się sytuacji geopolitycznej poprawiły oceny bieżącej sytuacji i perspektyw, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według sondażu prowadzonego przez instytut gospodarczy Ifo, w listopadzie 2022 r. wskaźnik koniunktury wzrósł do 86,3 pkt z 84,5 pkt miesiąc wcześniej. Odczyt jest zdecydowanie wyższy od oczekiwań rynku, mediana prognoz zakładała bowiem wzrost do 85,0 pkt.

Poprawa sentymentu jest wynikiem zaskakująco dobrych danych o wzroście gospodarczym w III kw. oraz pewnego spadku obaw związanych z zimą i kryzysem energetycznym, po informacjach o w pełni zapełnionych magazynach gazu.

Nastroje kontrastują z oficjalnymi prognozami zakładającymi spadek PKB Niemiec w przyszłym roku. Rząd oczekuje, że gospodarka skurczy się w 2023 r. o 0,4 proc., a szczególnie ciężki ma być początek przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane