Popyt na stal spadnie w tym roku w Europie najmocniej od 2012 roku

opublikowano: 31-10-2019, 11:38

Słabnięcie popytu na stal w Europie, które już zmniejszyło wartość rynkową producentów o łącznie 50 mld USD, będzie kontynuowane na początku 2020 roku.

Grupa lobbystyczna Eurofer prognozuje, że w tym roku popyt na stal spadnie w Unii Europejskiej o 3,1 proc., najmocniej od siedmiu lat. Jej eksperci oczekują lekkiej poprawy dopiero w drugim kwartale przyszłego roku, a konsumpcja stali w całym 2020 roku ma wzrosnąć o 1,4 proc., głównie dzięki uzupełnianiu zapasów.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Branża stalowa w Europie, ale także na świecie, odczuwa negatywne skutki sporów handlowych, obaw dotyczących wzrostu gospodarczego, a także niepewności związanej z brexitem. Eksperci Eurofer przekonują, że nie ma co oczekiwać, iż europejski przemysł przetwórczy wkrótce znajdzie dno. Jednocześnie europejscy producenci są ofiarami taniej stali sprowadzanej z takich krajów, jak Turcja, Rosja i Chiny.

- Brexit bez umowy i dalsza eskalacja protekcjonizmu w handlu spowodowałyby, że prognozy byłyby jeszcze bardziej pesymistyczne – ostrzega Eurofer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu