Porozumienie PGZ z koreańskim producentem armatohaubic

  • PAP
opublikowano: 07-09-2022, 18:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa i południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hanwha Defense podpisały w środę memorandum o partnerstwie przy produkcji, serwisowaniu i przyszłym rozwoju samobieżnych armatohaubic K9.

Porozumienie, podpisane w na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach dotyczy także współpracy przy systemach bojowych wozów piechoty i wieloprowadnicowych wyrzutniach rakietowych, jeśli Polska kupi tego typu systemy od Korei Południowej.

Memorandum określa podział ról w polsko-koreańskim partnerstwie przemysłowym w ramach projektu dotyczącego zakupu 672 samobieżnych haubic rodziny K9.

Memorandum dotyczy partnerstwa m.in. w obszarze badań i rozwoju, produkcji, remontów i modernizacji przy projektach polskich, południowokoreańskich i dla krajów trzecich. Chodzi o modernizację haubic K9 do standardu K9PL oraz wspólne prace badawczo-rozwojowe nad systemem artylerii polowej nowej generacji.

"Polski przemysł obronny ma już ponad dekadę owocnej współpracy z Hanwha Defense. Najbardziej rozpoznawalnym efektem tego partnerstwa są armatohaubice Krab, nie tak odległy krewny haubicy K9" - powiedział prezes PGZ Sebastian Chwałek. "Dzisiejsze porozumienie to kolejny etap tej współpracy, która przełoży się na rozwój naszych gospodarek i wzrost potencjału sił zbrojnych naszych krajów" – dodał.

"Jestem bardzo dumny, że współpraca pomiędzy Hanwha Defense i PGZ znacznie się rozwinęła od czasu zawarcia w 2014 roku umowy o rozwój AHS Krab – powiedział prezes i dyrektor generalny Hanwha Defense Son Jaeil, nawiązując do zakupu przez Polskę podwozia K9 do armatohaubicy Krab. "Obie strony weszły właśnie w nową fazę rozszerzonej współpracy w oparciu o najnowszą umowę ramową i umowę wykonawczą. Hanwha Defense będzie dalej współpracować z PGZ, naszym najbardziej zaufanym partnerem na polskim rynku" - powiedział.

Polska wybrała samobieżną haubicę K9 jako następcę radzieckich samobieżnych haubic 122mm S21 Goździk. Docelowo MON zamierza zamówić 672 pojazdy, które będą produkowane, serwisowane i naprawiane w PGZ.

W sierpniu PGZ zawarła także porozumienie o współpracy z Hyundai Rotem - producentem czołgu K2, także zakupionego przez Polskę od Republiki Korei. Na kieleckich targach podpisano w środę także memorandum o partnerstwie z producentem czołgów - grupą Hyundai Rotem. Porozumienie przewiduje współpracę przy produkcji czołgów, transporterów opancerzonych i autonomicznych pojazdów lądowych w razie ich wyboru przez Polskę.

Pod koniec sierpnia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy wykonawcze, będące następstwem umów ramowych, na zakup czołgów i samobieżnych armatohaubic z Korei Południowej. Umowa wykonawcza z Hanwha Defense, wartości 2,4 mld dolarów, dotyczy dostaw 212 haubic samobieżnych wersji K9A1, pierwsze pojazdy mają zostać dostarczone w bieżącym roku, całość dostaw ma nastąpić do roku 2026. MON planuje zakupy kolejnych kilkuset armatohaubic, zaznaczając, że nie rezygnuje z zamówień haubicy Krab.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane