Potrzeba 18 mln zł na inwestycje

Marcin Goralewski
31-12-2004, 00:00

Garbarnia Brzeg, która od dziś będzie nazywała się Alchemia, chce sprzedać 9 mln akcji. Pieniądze mają pójść na zmianę profilu działalności.

Podczas dzisiejszych obrad akcjonariusze Garbarni Brzeg mają podjąć uchwałę o emisji prawie 9 mln akcji. Obecnie kapitał spółki dzieli się na 2,2 mln walorów, co oznacza, że podwyższenie kapitału będzie stanowiło aż 80 proc. przyszłego kapitału firmy.

Akcje po nominale

— Dzięki emisji chcemy uzyskać kapitał na realizację przyjętego programu inwestycyjnego. Akcje będziemy sprzedawać z prawem poboru po 2 zł za sztukę, czyli po cenie nominalnej — mówi Karina Wściubiak, prezes Garbarni Brzeg.

Giełdowa spółka zrezygnowała z działalności podstawowej, czyli garbarstwa. Niedawno otrzymała koncesję na handel paliwami. Współpracuje także z firmą Eurochem, która handluje gazem płynnym.

— Nie wykluczamy, że Eurochem trafi do naszej grupy. Handel paliwami to jedna z działalności, którą chcemy się zajmować — tłumaczy prezes Garbarni.

Cena sprzedaży akcji wyznaczona na 2 zł (notowania giełdowe oscylują powyżej 20 zł) oznacza, że do spółki trafi niespełna 18 mln zł.

— Biznesplan zakłada, że zainwestowane pieniądze zwrócą się po trzech latach, a w przyszłym roku nie będzie strat. Nasze założenia zweryfikuje jednak rynek — dodaje Karina Wściubiak.

Garbarnia, która jutro ma zmienić nazwę na Alchemia, zajmuje się także przetwórstwem tworzyw sztucznych. To działalność powiązana z profilem Elany, spółki z grupy Boryszewa, kontrolowanego, tak jak Garbarnia, przez Romana Karkosika.

Roszady w Skotanie

Jutro spotkają się też akcjonariusze Skotanu, kolejnej spółki prywatnego inwestora. Jedna z uchwał mówi o zgodzie na sprzedaż lub dzierżawę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

— Skotan zajmuje się garbarstwem, a to nie jest łatwa branża. Nie wykluczamy, że spółka poszerzy działalność. Na pewno nad takimi projektami trzeba pracować już teraz, aby później nie tracić czasu — wyjaśnia Karina Wściubiak, która jest także członkiem rady Skotanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Potrzeba 18 mln zł na inwestycje