Pozytywna reakcja na ocieplenie polityczne na Półwyspie Koreańskim

opublikowano: 27-04-2018, 13:40
aktualizacja: 27-04-2018, 13:45

Informacje napływające z historycznego spotkania przywódców Korei Północnej i Południowej obudziły ostrożny optymizm w świecie finansów i gospodarki.

W oświadczeniu podpisanym w piątek przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una i przywódcę Korei Południowej Mun Dze Ina zadeklarowano dążenie do  pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i zawarcia układu pokojowego.

Kim Dzong Un i Mun Dze In
Zobacz więcej

Kim Dzong Un i Mun Dze In fot. Bloomberg

- Nie można nic jeszcze powiedzieć, co będzie się działo – skomentował Ayako Sera, strateg Sumitomo Mitsui Trust Bank w Tokio. – Ale ponieważ to zaszło już tak daleko wydaje się mało prawdopodobne, że dojdzie do nagłej zmiany sytuacji na gorsze i rozmowy zostaną zerwane – dodał.  

Heo Pil-Seok, prezes Midas International Asset Management uważa, że celem szczytu jest stworzenie „dobrego nastroju”.

- To co się naprawdę liczy, to wynik spotkania USA i Korei Północnej – powiedział.  – Całkiem dużo ludzi twierdzi, że Korea Północna dokona dużych ustępstw podczas spotkania z prezydentem Trumpem, jak rezygnacja z programu broni atomowej w zamian za otrzymanie potężnej pomocy gospodarczej i podpisanie paktu o nieagresji z USA. Wciąż jest jedna zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy można już wycofać się z dyskonta na Koreę – dodał.  

Yoshinori Shigemi, strateg JP Morgan Asset Management Japan podkreśla, że należy przyjrzeć się przede wszystkim na to, jakie efekty przyniesie spotkanie przywódców.

- Przynajmniej jednak zmierzamy w kierunku rozwiązania. To co się obecnie dzieje, to jednak dobry sygnał dla globalnych rynków akcji – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu