Prąd w Hiszpanii jest o ponad połowę tańszy niż w Niemczech, czy Francji

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 01-09-2022, 10:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Energia elektryczna produkowana w Hiszpanii jest o ponad połowę tańsza od prądu we Francji, czy w Niemczech. To efekt ograniczeń cen gazu, wprowadzonych przez Madryt - informuje Bloomberg.

fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg

Średnia cena energii elektrycznej na hiszpańskim rynku hurtowym w sierpniu wyniosła 154,89 EUR za MWh, bez uwzględniania kosztów związanych z limitem, podała grupa AEGE. To kwota o 67 proc. mniejsza niż cena za megawatogodzinę na rynku niemieckim i o 69 proc. mniej niż we Francji.

Mimo tego, że Hiszpania odnotowuje duże podwyżki cen energii, to w porównaniu z innymi krajami w Europie, tamtejsze ceny są bardzo atrakcyjne. We wtorek, 30 sierpnia, twórca hiszpańskiej polityki energetycznej potwierdził doniesienia mediów, że Madryt chce zaproponować swój system cenowy dla reszty bloku - pisze Bloomberg.

Sytuacja w Hiszpanii nie jest idealna, a niższa średnia cena nie uchroniła w pełni chociażby energochłonnego, dużego przemysłu. Część producentów stali, czy ceramiki ogranicza swoją produkcję, lub rezygnuje z niej całkowicie.

AEGE stwierdziło również w swoim badaniu, że duzi francuscy i niemieccy użytkownicy przemysłowi kupują energię na podstawie „bardziej konkurencyjnych kontraktów” niż ceny na ich rynkach.

Na początku roku Komisja Europejska przyznała Hiszpanii i Portugalii zwolnienie umożliwiające oddzielenie gazu od kosztów energii elektrycznej na rynku hurtowym. Uchroniło to półwysep Iberyjski przed gwałtownymi skokami cen, z którymi mierzy się aktualnie reszta Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane