Premier Francji: Najgorszy scenariusz na zimę to 2-godzinne przerwy w dostawach prądu

Jakub Sławiński, AP
opublikowano: 31-08-2022, 16:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W najgorszym scenariuszu na nadchodzącą zimę, Francuzów czekają 2-godzinne przerwy w dostawach prądu do domów, twierdzi premier Francji - Elisabeth Borne. Powodem gigantyczny kryzys energetyczny w całej Europie - pisze agencja Assosiated Press.

fot. Francesca Volpi/Bloomberg

Francuska przyznała w TMC, że za sytuację nie tylko odpowiada wojna w Ukrainie, ale też fakt, że w planach jest wygaszenie połowy z 56 pracujących we Francji reaktorów jądrowych z powodu konieczności ich konserwacji. Francja korzysta z energii jądrowej w około 67 proc. energii elektrycznej — więcej niż jakikolwiek inny kraj, wyjaśnia AP.

– Oznacza to, że produkujemy mniej energii elektrycznej - mówi Borne. W sytuacji ekstremalnej, ale również prawdopodobnej, domostwa w sposób rotacyjny były by odcinane od dostaw prądu, ale przerwy nie byłyby dłuższe niż dwie godziny - tłumaczyła francuska premier.

Jednocześnie Borne zaznaczyła, że gaz ma być dostarczany do domów bez przerwy. Surowiec racjonowany może być wyłącznie dla firm, które są największymi odbiorcami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane