Premier Rosji krytykuje USA za sankcje gospodarcze wobec Białorusi

DI, PAP
opublikowano: 26-12-2007, 19:54

Premier Rosji Wiktor Zubkow ostro skrytykował w  środę USA za nałożenie sankcji gospodarczych na Białoruś, nazywając je naciskami "upolitycznionymi" i "nie do zaakceptowania" - poinformowały rosyjskie agencje informacyjne.

W listopadzie ministerstwo skarbu (finansów) USA zadecydowało o zamrożeniu aktywów białoruskiego koncernu naftowego i petrochemicznego Biełnieftiechim, "kontrolowanego przez autorytarnego prezydenta Alaksandra Łukaszenkę".

"Uważamy, że chodzi o decyzję polityczną. Oceniamy taką presję na Białoruś jako nie do zaakceptowania" - powiedział Zubkow na spotkaniu z białoruską delegacją w Moskwie - poinformowała AFP, powołując się na agencje Interfax i RIA-Nowosti. Rosyjski premier wezwał do zniesienia sankcji, zapewniając, że Moskwa wspiera Mińsk.

Ze swej strony podczas spotkania z Zubkowem premier Białorusi Siarhiej Sidorski ocenił, że amerykańskie sankcje są "nie do zaakceptowania z punktu widzenia prawa międzynarodowego".

Jak pisze AFP, Biełnieftiechim i jego przedstawicielstwa w Niemczech, na Ukrainie, Łotwie, w Rosji i Chinach, a także jego filia w Stanach Zjednoczonych zostały wpisane na listę podmiotów gospodarczych objętych sankcjami przez amerykańskie ministerstwo finansów. Oznacza to zamrożenie wszelkich aktywów i zakaz dokonywania transakcji z tymi podmiotami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane