Premier Ukrainy: doniesienia mediów o zamrożeniu współpracy z MFW to manipulacje

  • PAP
opublikowano: 05-11-2019, 15:36

Doniesienia mediów o rzekomym zamrożeniu współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) to manipulacje - oświadczył we wtorek szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk.

„Plotki o tym, że program (współpracy) został zamrożony, że MFW odmówił udziału w nim, to zwykłe manipulacje, którym nie należy wierzyć. Rozmowy i współpraca trwają. Codziennie rozmawiamy z naszymi kolegami (z MFW) przez telefon" - powiedział premier na konferencji prasowej w Kijowie.

Pod koniec września wbrew oczekiwaniom władz Ukrainy misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego opuściła ten kraj po dwóch tygodniach pobytu i nie pozostawiła rekomendacji w sprawie uruchomienia nowego, trzyletniego programu wsparcia dla ukraińskiej gospodarki.

Ukraina prowadzi rozmowy o programie pomocowym w wysokości 5-6 mld USD. Władze w Kijowie sądziły, że podsumowaniem misji będą rekomendacje do jego otwarcia.

Przedstawiciel MFW na Europę Poul Thomsen poinformował w październiku w Waszyngtonie, że w ciągu najbliższych tygodni misja MFW powróci na Ukrainę, by omówić nowy program pomocowy.

Doniesienia na temat zamrożenia współpracy z MFW ukraińskie media opublikowały z powołaniem na media amerykańskie. Przyczyną ma być spór między oligarchą Ihorem Kołomojskim a państwem ukraińskim o znacjonalizowany w 2016 r. i kontrolowany wcześniej przez biznesmena bank Prywatbank.

Kołomojski, uważany przez niektórych za patrona urzędującego od maja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zaskarżył decyzję o jego nacjonalizacji; nowy szef państwa utrzymuje, że bank nie powróci w ręce byłych właścicieli.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy