Prezes PFR Ventures: Polska z szansą na zaistnienie na rynku farmaceutyczno-medycznym

  • PAP
opublikowano: 13-03-2021, 09:35

Co czwarty polski start-up, który pozyskał finansowanie w ubiegłym roku, pracował nad innowacjami w obszarze zdrowie – podkreśla Maciej Ćwikiewicz.

Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, uważa, że Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój technologii medycznych, a rosnący strumień pieniędzy, jaki płynie od inwestorów do firm i innowacyjnych startupów z tego sektora, powinien sprawić, że za ok. 10 lat Polska może stać się znaczącym uczestnikiem światowego rynku farmaceutyczno-medycznego. Powołuje się na dane z 2020 roku, z których wynika, że co czwarty startup, który pozyskał finansowanie w ubr. pracował nad innowacjami w obszarze zdrowia.

"W 2020 roku polskie startupy pozyskały 2,1 mld zł, z czego 228 mln zł trafiło do spółek rozwijających innowacje medyczno-farmaceutyczne" - powiedział.

Wśród nich - jak zaznaczył - są nie tylko projekty naukowe związane z opracowaniem metod pomagających opracować np. nowe leki, terapie czy metody diagnostyczne, ale też programy czy aplikacje, które ułatwiają dostęp do lekarzy specjalistów czy testów, pomagają kontrolować stan zdrowia chorych np. przez telefon czy internet.

"Nie jest jasne, jak COVID-19 wpłynął na finansowanie innowacyjnych projektów, bo znaczna ich część rozwijała się jeszcze przed epidemią i już wtedy przyciągała zainteresowanie inwestorów" - powiedział. Dodał, że choć pandemia koronawirusa sparaliżowała część gospodarki, to wiele startupów z branży healthtech przeżywa boom.

"Możliwe też, że gwałtowne zachwianie bezpieczeństwa zmobilizowało niektóre fundusze do szybszych decyzji finansowych" - powiedział. Podkreślił, że choć inwestycje w takie przedsięwzięcia są ryzykowne i wiele z nich kończy się fiaskiem, to mogą one przynieść też bardzo wysokie zyski.

Na liście młodych firm, które najwięcej skorzystały na boomie inwestycyjnym, są takie jak: Docplanner, Infermedica, StethoMe, Biotts, Genomtec, Telemdico, Aether, Jutro Medical, HoloSurgical czy Molecule.one.

Np. Docplanner, która znajduje się wśród potencjalnych jednorożców (spółek, których wycena przekracza 1 mld dolarów), to firma, która stworzyła platformę internetową pozwalającą pacjentom na rejestrację u konkretnego lekarza niemal na całym świecie, a także sprawdzenie opinii innych pacjentów. Na inwestycje w ten polski startup zdecydowały się m.in takie potęgi jak Goldman Sachs Private Capital Investing czy One Peak Partners.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jak wynika z raportów PFR Ventures, jedną z największych transakcji przeprowadzonych w ubiegłym roku było finansowanie dla Infermedica. Spółka umożliwia internetową analizę zdrowia przy wykorzystaniu m.in. sztucznej inteligencji. Wrocławski start-up ostatnio pochwalił się współpracą z Microsoftem, a we wspomnianej transakcji otrzymał wsparcie m.in. z EBOiR. W trzecim kwartale ub.r. fundusze VC zainwestowały w tę spółkę ok. 40 mln zł.

Jak wynika z raportu PFR Ventures za 2020 rok, aż 38 proc. wartości wszystkich inwestycji w innowacyjne startupy miał kapitał międzynarodowy, PFR Ventures (29 proc.), NCBiR (21 proc.), polscy inwestorzy prywatni (7 proc.), BGK (5 proc.)

Maciej Ćwikiewicz wskazał, że o ile po transformacji w latach 90-tych zagraniczne koncerny inwestowały w naszym kraju (głównie w zakłady produkcyjne) skuszone niskimi kosztami pracy i dużą liczbą wykształconych fachowców, to po kilku latach większość z nich otwierała ośrodki badawczo-rozwojowe.

"To właśnie tam polscy naukowcy uczyli się prowadzić projekty ciekawe dla przedstawicieli rynku medycznego, a także jak zdobywać finansowanie" - wyjaśnił.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie PFR Ventures, instytucja ta jest nawiększym w Europie Środkowo-Wschodniej zarządzającym funduszami funduszy, który wspiera rozbudowę krajowego rynku Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures zarządza siedmioma funduszami funduszy. Większość środków pochodzi z programów realizowanych przez Unię Europejską oraz Funduszu Szwajcarskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane