Prezes z wozu, raport w świat

Od marca spekulowano na temat negatywnego dokumentu NIK o chilijskiej inwestycji KGHM. Opublikowany został dopiero po dymisji prezesa izby.

Dzień po ogłoszeniu rezygnacji z funkcji prezesa przez Krzysztofa Kwiatkowskiego Najwyższa Izba Kontroli opublikowała dokument o inwestycji KGHM w złoże Sierra Gorda w Chile. Oficjalną publikację poprzedziły wielotygodniowe dyskusje na temat medialnych przecieków z tego dokumentu. Wnioski wyciekły w marcu m.in. do państwowej PAP.

NIK jest krytyczna wobec inwestycji, na którą w 2012 r. KGHM wydał 9,2 mld zł przeznaczone na zakup giełdowej Quadra FNX Mining. „NIK negatywnie oceniła zakup przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra i kopalni miedzi Sierra Gorda w Chile. Przeznaczenie na zakup i dofinansowanie spółki 13 mld zł i kolejne wydatki na dalsze dofinansowywanie do 2020 r. wskazują, że realizacja tej inwestycji nie leżała w interesie KGHM. Analizy i wyceny przeprowadzone przez Kombinat opierały się na założeniach opracowanych przez firmy działające na zlecenie Quadry, a więc spółki, która miała być kupiona przez KGHM. Analizy te, w ocenie NIK, okazały się zbyt optymistyczne” — czytamy w dokumencie.

Obszernym oświadczeniem odpowiedział Herbert Wirth, prezes KGHM w latach 2009-16. Nazwał raport „zmanipulowanym”.

„Nierzetelna analiza kontrolerów NIK może wynikać z faktu, że jak sami wskazują, mieli dostęp do wybranych fragmentów niektórych dokumentów, ponieważ zarząd KGHM nie udostępnił im pełnej dokumentacji. Wnioski kontrolerów NIK powstały w oparciu o przetłumaczone jedynie 110 stron, a prawie cała, licząca kilka tysięcy stron dokumentacja dotycząca inwestycji w Sierra Gorda była sporządzona w języku angielskim” — argumentuje Herbert Wirth.

Obecny zarząd KGHM którego prezesem jest Marcin Chludziński, odniósł się do raportu NIK w krótkim oświadczeniu.

„Zauważony przez kontrolerów NIK, budzący kontrowersje, styl transakcji zakupu kopalni Sierra Gorda w 2011 r. przez zarząd kierowany przez Herberta Wirtha, a także sposób zarządzania tą inwestycją w okresie późniejszym, skłonił obecny zarząd spółki do wprowadzenia szeregu działań naprawczych” — czytamy.

KGHM to jeden z największych na świecie producentów miedzi i srebra, a chilijska kopalnia Sierra Gorda do dziś jest największą inwestycją zagraniczną w historii Polski. [GRA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane