Prezydent Francji za unijnym podatkiem od nadmiernych zysków

opublikowano: 05-09-2022, 19:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Francja popiera pomysł wprowadzenia w Unii Europejskiej podatku od nadmiernych zysków spółek energetycznych, donosi Bloomberg.

- Popieramy europejski mechanizm, w którym wystąpilibyśmy do europejskich operatorów energetycznych, których koszty produkcji są dużo niższe niż ceny sprzedaży - powiedział Macron dziennikarzom po rozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. – To stanowisko popierane przez Francję, a także wspólnie przez Francję i Niemcy – dodał.

Bloomberg przypomina, że 9 września spotkają się ministrowie energii państw Unii Europejskiej aby dyskutować o specjalnych rozwiązaniach pozwalających zapanować nad mocno rosnącymi cenami energii.

Niemcy zdecydowały już o wprowadzeniu podatku od nadmiernych zysków, który ma zapewnić przynajmniej część finansowania ogłoszonego podczas weekendu pakietu rozwiązań chroniących konsumentów, którego wartość oszacowano na 65 mld EUR.

- Podatek od nadmiernych zysków to najuczciwsze i najbardziej efektywne podejście – powiedział Macron. – Jeśli nie zostanie zastosowane w całej Europie, zobaczymy, czy da się wprowadzić je na poziomie krajowym – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane