Producent owadziego białka zebrał 51 mln zł

opublikowano: 09-03-2023, 18:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W zakończonej właśnie emisji HiProMine nadsubskrypcja wyniosła 50 proc. Firma przeznaczy pieniądze m.in. na wkład własny kredytu na budowę fabryki.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jak inwestorzy ostatniej emisji wycenili HiProMine
  • Na co spółka wykorzysta pieniądze
  • Na jakim etapie jest budowa fabryki białka owadziego

HiProMine, notowany na NewConnect producent białka z owadów z Robakowa pod Poznaniem, zakończył emisję 300 tys. akcji po cenie 170 zł. Jej łączna wartość wyniosła 51 mln zł.

– Jesteśmy w trakcie podpisywania i finalizacji dokumentów, wyślemy komunikaty dziś i jutro. Udało nam się zaoferować pełną pulę akcji, do której zobowiązało nas NWZA, a nadsubskrypcja sięgnęła 50 proc. i musieliśmy mocno redukować zapisy. To była emisja z prawem pierwszeństwa, wśród dotychczasowych inwestorów doszło do drobnej redukcji, wśród nowych do większej – mówi Michał Pokorski, prezes HiProMine.

Spodziewany dyskont
Spodziewany dyskont
Zarząd HiProMine, na którego czele stoi Michał Pokorski, jest zadowolony z wyceny akcji w najnowszej emisji, choć była niższa niż w poprzedniej. Spółka zakładała, że wpływy będą mniejsze, a nadwyżkę przeznaczy m.in. na zabezpieczenie budowy fabryki, która przez wybuch wojny w Ukrainie się opóźniła.
Kuba Kepinski

Podczas pierwszej emisji akcje biotechu wyceniono na 200 zł za sztukę, a spółka zebrała 26,1 mln zł.

– Byliśmy zaskoczeni rozpoznawalnością spółki i zainteresowaniem dużych inwestorów instytucjonalnych i prywatnych. W planach finansowych spodziewaliśmy się mniejszych wpływów z emisji. Jesteśmy zadowoleni z ostatniej wyceny. Była atrakcyjna dla nowych akcjonariuszy, bo spodziewamy się, że kurs będzie rósł – mówi Michał Pokorski.

HiProMine buduje w Karkoszowie w województwie lubuskim fabrykę, która pozwoli na produkcję 25 tys. ton białka rocznie, 40-krotnie więcej niż obecnie, i na poziomie porównywalnym do światowych konkurentów. Spółka kupiła w 2021 r. 4,5-hektarową działkę, ma decyzję o wsparciu w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, dostała 14,4 mln zł rządowego grantu w programie wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki i zawarła umowę z Atlas Ward, głównym wykonawcą, któremu zapłaci 65 mln zł. Termin wykonania prac to przełom III i IV kw. tego roku.

– Na dniach spodziewamy się pozytywnej decyzji dotyczącej finansowania fabryki - dodaje prezes HiProMine.

Już wiadomo, na co spółka wyda pieniądze z emisji.

– Częściowo przeznaczymy je na wkład własny, częściowo na opex oraz zabezpieczenie inwestycji na wypadek nieprzewidzianych okoliczności – mówi Michał Pokorski.

W HiProMine pracuje obecnie ok. 60 osób, z których 40 to kadra inżyniersko-naukowa. W fabryce będzie 100 pracowników. We wrześniu 2022 r. spółka uruchomiła w Robakowie, kosztem 13 mln zł, pierwszy moduł centrum genetyki i rozwoju owadów. Cały budżet projektu, łącznie z drugim modułem, który zostanie uruchomiony tym roku, wynosi 22,4 mln zł.

W 2021 r. HiProMine miało 2,3 mln zł przychodów i 8,1 mln zł straty netto.

Według firmy analitycznej Meticulous Research rynek jadalnych owadów osiągnie do 2030 r. wartość 9,6 mld USD, a w latach 2022-30 będzie rósł średnio o 28,3 proc. rocznie.

Kurs akcji HiProMine na NewConnect
Kurs akcji HiProMine na NewConnect
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane