Czytasz dzięki

Projekcja NBP: wzrost PKB wyniesie 3,6 proc. w 2015 r. i 3,4 proc. w 2016 r.

ISBNews
opublikowano: 13-07-2015, 10:09

Wzrost PKB przyspieszy do 3,6% w tym i spowolni do 3,4% w przyszłym roku, wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".

W marcowym raporcie NBP spodziewał się, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 3,4% i 3,3% w 2016 r.

"Wyższa dynamika PKB w krótszym horyzoncie projekcji wynika głównie z uwzględnienia w bieżącej rundzie prognostycznej szacunku GUS PKB w I kw. 2015 r., zgodnie z którym tempo wzrostu PKB okazało się o 0,4 pkt proc. wyższe od oczekiwań z projekcji marcowej. Szacunek GUS wskazał na istotnie różną od oczekiwań z poprzedniej rundy prognostycznej strukturę wzrostu w I kw. br.: wysoki dodatni wkład eksportu netto, kompensowany silnym ujemnym wkładem zmiany zapasów oraz szybszy wzrost nakładów brutto na środki trwałe. Dane o PKB stanowiły zatem przesłankę dla korekty w górę nakładów brutto na środki trwałe i eksportu netto oraz w dół wkładu zmiany stanu zapasów także w kolejnych kwartałach 2015 r." - czytamy w raporcie.

Jak podkreśla NBP, w całym horyzoncie projekcji wzrost gospodarczy w Polsce wspiera szybsza - w stosunku do założeń z rundy marcowej - poprawa koniunktury za granicą, w szczególności w gospodarce niemieckiej. Szybszy wzrost PKB za granicą przekłada się na zwiększenie dynamiki eksportu, a pośrednio - przez kanał oczekiwań - na zwiększenie inwestycji, konsumpcji i zapasów.

Popytowi konsumpcyjnemu i inwestycyjnemu sprzyjać będzie także niższa o 0,50 pkt proc. stopa referencyjna NBP, prowadząca do obniżenia kosztu finansowania wydatków gospodarstw domowych i przedsiębiorstw kredytem bankowym.

"Szybsze, w średnim i dłuższym horyzoncie projekcji, tempo wzrostu popytu krajowego przyczyni się do przyspieszenia dynamiki importu. W konsekwencji wzrost PKB będzie w nieco większym stopniu, niż miało to miejsce w rundzie marcowej, ograniczany przez ujemny eksport netto " - czytamy dalej w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane