Projekt ustawy o 7 proc. VAT na ubranka dziecięce jest już w Sejmie

opublikowano: 2004-12-17 13:09

Projekt ustawy obniżającej z 22 proc. do 7 proc. stawkę podatku VAT na ubranka dla dzieci trafił w piątek do marszałka Sejmu. Autorem projektu jest społeczny Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Nasze Dziecko".

Według autorów, wprowadzenie obniżki w życie spowodowałoby ubytek w budżecie państwa rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Zdaniem wnioskodawców, wprowadzenie 7-procentowego VAT na ubranka dla dzieci ma na celu powstrzymanie degradacji materialnej rodzin.

Wspierający inicjatywę ustawodawczą poseł Artur Zawisza (PiS) powiedział PAP, że wprowadzenie preferencyjnej stawki przyczyni się do wzrostu obrotów na tym rynku oraz w dłuższej perspektywie do zwiększenia dochodów budżetowych poprzez wzrost produkcji i usług.

Obecnie preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmuje obuwie dziecięce i odzież niemowlęcą produkowaną z dzianin. Natomiast odzież niemowlęca produkowana z tkanin objęta jest 22-proc. stawką. Obywatelski projekt projekt złożony w piątek w Sejmie zakłada, by wszystkie ubranka dziecięce objęte były preferencyjną stawką.