Przychód na raty, podatek od razu

opublikowano: 30-08-2013, 00:00

Strony mogą dowolnie kształtować terminy zapłaty ceny za udziały w spółce z o.o., ale to nie ma wpływu na datę powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli zapłata za sprzedane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie rozłożona na raty, to przychodem w danym roku podatkowym będą tylko te kwoty, których terminy płatności przypadają w tym roku podatkowym — uważa podatnik, który jest wspólnikiem takiej spółki, a umowę ratalnego zbycia części udziałów zawarł w 2012 r. Uznał, że tej transakcji nie musiał wykazywać w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za ub.r., ponieważ jeszcze nie otrzymał żadnej zapłaty.

Płatność w czterech ratach

Zgodnie ze wspomnianą umową, nabywca udziałów ma za nie zapłacić w czterech ratach — terminy trzech przypadają w 2013 r., a ostatni w 2014 r. Według wspólnika, dopiero w zeznaniach za lata 2013-14 powinien on uwzględnić należność za zbyte udziały. Dyrektor Łódzkiej Izby Skarbowej nie podzielił tego poglądu w interpretacji, którą podatnik otrzymał w tym miesiącu.

Podatnik odwołał się do ustawy o PIT i ocenił, że przychód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. (czyli z kapitałów pieniężnych) powstaje w momencie, gdy roszczenie sprzedawcy o zapłatę ceny za sprzedane udziały staje się wymagalne. Łódzki organ także powołał się na przepisy o PIT i stwierdził, że dla momentu ustalenia przychodu bez znaczenia jest fakt, że cena ma zostać zapłacona w ratach. Podkreślił, że obowiązek podatkowy wypływa z dokonania przez podatnika zbycia udziałów w określonej dacie za określoną cenę, a zbyciem jest data zawarcia umowy sprzedaży.

Należny, choć nieotrzymany

Dyrektor łódzkiej izby stwierdził, że określając rok podatkowy, w którym podatnik uzyskał przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, należy kierować się literalnym brzmieniem art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Stanowi on, że przychodami z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Inny przepis (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) mówi ponadto, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. „Artykuł ten wyraźnie odróżnia przychód należny od jego faktycznego otrzymania, czyli zapłacenia” — podkreślono w interpretacji.

Przychód do opodatkowania wynikający z umowy zbycia udziałów powstaje więc w momencie przeniesienia ich własności na nabywcę, niezależnie od terminu uzyskania zapłaty za nie (sygn. IPTPB2/415-371/13-4/JR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu