Ptasia grypa w Grecji - KE wzmacnia środki ochronne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 16:01

Po potwierdzeniu przypadków ptasiej grypy w Grecji, podjęto w tym kraju wszelkie możliwe środki w celu zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

Po potwierdzeniu przypadków ptasiej grypy w Grecji, podjęto w tym kraju wszelkie możliwe środki w celu zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

    W Grecji, w regionie Salonik i Pierii, znaleziono trzy martwe łabędzie zarażone wirusem H5.

    Rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu, Philip Tod, powiedział w piątek, że KE poprosiła Grecję o natychmiastowe podjęcie działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się wirusa. Chodzi o wyznaczenie trzykilometrowej ścisłej strefy ochronnej i 10-kilometrowego obszaru, gdzie panują ograniczenia w ruchu ludzi.

    Poza tym, w strefach ochronnych wszystkie ptaki domowe muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Przeprowadzona ma być też dezynfekcja. Zabroniony jest transport drobiu z obszarów ochronnych, a także wysyłanie z tych terenów jajek i mięsa.

    Na razie UE nie skierowała do Grecji żadnych ekspertów.

    KE podała, że wszystkie kraje członkowskie przedstawiły do zatwierdzenia narodowe programy działań przedsięwziętych w ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa.

    "Musimy działać z założeniem, że ptasia grypa może być roznoszona przez dzikie ptaki. Nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli przypadki tej choroby znalazłyby się na terenie UE" - powiedział  komisarz Kyprianu.

    Jego rzecznik Philip Tod wyjaśnił, że badania nie potwierdziły podejrzenia ptasiej grypy u marynarza, który zmarł w Kłajpedzie na Litwie. "Ten człowiek umarł na atak serca i nie był zainfekowany wirusem" - podkreślił.

    Tod poinformował też, że KE jest w stałym kontakcie z władzami Nigerii, gdzie również pojawił się przypadek wirusa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane