PwC: Europa najbardziej aktywnym rynkiem na świecie w branży paliwowo-energetycznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-03-2006, 16:56

Europa była w 2005 r. najbardziej aktywnym rynkiem na świecie pod względem fuzji i przejęć w  branży paliwowo-energetycznej - wynika z raportu "Power Deals", zaprezentowanego we wtorek przez PricewaterhouseCoopers (PwC).

Europa była w 2005 r. najbardziej aktywnym rynkiem na świecie pod względem fuzji i przejęć w  branży paliwowo-energetycznej - wynika z raportu "Power Deals", zaprezentowanego we wtorek przez PricewaterhouseCoopers (PwC).

    Autorzy raportu wskazują, że chodzi zarówno o wzrost wartości transakcji fuzji i przejęć europejskich aktywów energetycznych, jak i 17 proc. wzrost liczby transakcji. Wartość transakcji - według podmiotów przejmowanych - wzrosła łącznie na rynkach energii i gazu z ok. 48,8 mld USD w 2004 r. do ponad 113,4 mld USD w 2005 r.

    W 2005 r. na europejskim rynku paliwowo-energetycznym realizowano średnio 4 transakcje tygodniowo. Średnia wartość transakcji wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z 2004 r. i wyniosła 542 mln USD.

    W transakcjach energetycznych w Europie uczestniczyło 58 proc. wszystkich podmiotów przejmowanych i 44 proc. wszystkich podmiotów przejmujących światowego rynku energetycznego.

    Jak wyjaśniła wicedyrektor ds. sektora energetyczno-paliwowego w PwC Katarzyna Rozenfeld, kluczowa dla wzrostu aktywności europejskiego rynku w 2005 r. jest perspektywa liberalizacji energetycznego rynku UE w 2007 r. Znaczny wpływ na wzrost rynku europejskiego miały także trzy duże prywatyzacje firm europejskich poprzez giełdy papierów wartościowych - francuskich firm EdF i GdF oraz włoskiej Enel SpA - dodała Rozenfeld.

    Jak czytamy w raporcie, aktywność w zakresie transakcji przejęć i fuzji na rynku energii elektrycznej i gazu w Ameryce Północnej wzrosła o blisko 5,8 proc. w porównaniu z 2004 r., do 62 mld USD. Większa część aktywności tego rynku  związana była z rynkiem energii elektrycznej; całkowita wartość północnoamerykańskich aktywów gazowych, będących przedmiotem przejęć i fuzji, zwiększyła się z 3,1 mld USD do 6,4 mld USD.

    Główne czynniki napędzające koniunkturę sektora w Ameryce Północnej to: dobra kondycja firm energetycznych i ograniczone możliwości wzrostu wewnętrznego firm - wyjaśniła Rozenfeld. Jak powiedziała, zróżnicowanie terytorialnie rynku i rozbieżności w systemach prawnych mają kluczowe znaczenie dla tempa konsolidacji sektora w tym regionie. Sektor energii jest tam nadal rozdrobniony.

    Trzecim dużym rynkiem branży paliw i energii jest Azja i Oceania. Całkowita wartość transakcji na tym rynku w 2005 r. rosła. Suma transakcji osiągnęła w 2005 r. 17,2 mld USD; w 2004 r. było to 15,1 mld USD, a w 2003 r. 6,2 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane