PZU jest zainteresowany aktywami ubezpieczeniowymi AIG w Europie

PAP
10-12-2008, 13:33

PZU jest zainteresowany kupnem aktywów ubezpieczeniowych należących do amerykańskiego AIG w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym również w Polsce - poinformował w środę prezes PZU Andrzej Klesyk.

Podczas środowej konferencji prasowej Klesyk powiedział, że PZU nie zamierza natomiast ubiegać się o kupno AIG Bank Polska. Zainteresowanie kupnem tego banku potwierdził PKO BP.

AIG ma w Polsce Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Amplico Life i Towarzystwo Ubezpieczeń Majątkowych AIG Polska. Spółka prowadzi też AIG TFI, AIG PTE oraz AIG Bank Polska.

Klesyk powiedział w środę dziennikarzom, że PZU jest zainteresowane przejęciami firm ubezpieczeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółkę interesują też firmy prowadzące działalność ubezpieczeniową lub paraubezpieczeniową w Polsce. PZU chce też brać udział w konsolidacji rynku towarzystw emerytalnych i rynku TFI.

"Chcemy polepszyć naszą pozycję na rynku TFI i na rynku towarzystw emerytalnych" - powiedział dziennikarzom Klesyk.

Na pytanie, czy spółka byłaby zainteresowana kupnem AIG TFI czy AIG PTE, odpowiedział: "Jeśli będzie na sprzedaż, to się przyjrzymy".

Prezes powiedział, że PZU nie jest zainteresowane przejęciem banku poza granicami kraju, ale mogłoby rozważyć kupno dużego banku w Polsce.

"Na pewno nie kupimy banku poza Polską, bo to nie ma sensu. Kapitał, który mamy, chcemy przeznaczyć na naszą podstawową działalność. Jeśli natomiast chodzi o bank w Polsce, to kupno banku spoza pierwszej dziesiątki nic nam nie daje. Jeśli przypadkiem duży bank detaliczny byłby do kupienia, to moglibyśmy się przyjrzeć" - wyjaśnił.

Klesyk poinformował, że PZU ma 10-12 mld zł nadwyżki kapitału, które może przeznaczyć na inwestycje. Na przejęcie międzynarodowych aktywów ubezpieczeniowych PZU może wydać do 5-7 mld zł. Chce, by inwestycje zagraniczne dały 15-procentowy udział w składce.

Ekspansja zagraniczna to jeden z elementów opublikowanej w środę strategii grupy PZU na lata 2009 - 2011.

Strategia PZU zakłada też wzrost udziału w rynku w wybranych segmentach i uruchomienie wielokanałowego modelu obsługi klienta.

"Chcemy walczyć o udziały w rynku w segmencie ubezpieczeń grupowych i komunikacyjnych. Naszym celem jest zahamowanie spadku udziału w rynku, a w dłuższej perspektywie wzrost co najmniej jak rynek" - powiedział prezes PZU na środowej konferencji prasowej.

Strategia zakłada też osiągnięcie ponadrynkowej stopy zwrotu w innych segmentach rynku, w tym w ubezpieczeniach zdrowotnych i ubezpieczeniach na życie. Docelowo ubezpieczenia zdrowotne miałyby być trzecim filarem grupy PZU.

PZU chce też inwestować w sieć dystrybucji. Do 2013 roku sieć placówek sprzedażowych grupy ma liczyć około 750 punktów.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / PZU jest zainteresowany aktywami ubezpieczeniowymi AIG w Europie