Rada jest nierada komandytowym

Joanna Barańska
opublikowano: 13-02-2007, 00:00

W sprawach o zmianę koncesjonariusza KRRiT powinna badać je  z udziałem i kupującego, i sprzedającego koncesję — orzekł wczoraj sąd.

W sprawach o zmianę koncesjonariusza KRRiT powinna badać je z udziałem i kupującego, i sprzedającego koncesję — orzekł wczoraj sąd.

Telewizja kablowa Dextel z Wrocławia uzyskała koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w 1998 r. Pod koniec 2005 r. w spółce zaszły zmiany — pozyskała ona inwestora, który utworzył nowy podmiot pod nazwą Dextel sp. z o.o. sp. komandytowa. Dawny Dextel został wniesiony do nowej firmy aportem, wraz z ważną koncesją.

Dextel komandytowy wystąpił więc z wnioskiem o zmianę koncesjonariusza. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) odmówiła. Jej zdaniem, przede wszystkim uprawnienia wynikające z koncesji są niezbywalne. W tym przypadku nie chodzi o przekształcenie spółki, lecz o utworzenie zupełnie nowego podmiotu, więc koncesji przenieść nie można. W dodatku — argumentowała KRRiT — spółka komandytowa nie jest ani osobą fizyczną, ani prawną, a tylko im można przyznawać koncesje na rozpowszechnianie programów telewizyjnych. KRRiT nie ukrywa też, że przepisanie koncesji na Dextela komandytowego oznaczałoby, że rada nie ma kontroli nad przekształceniami własnościowymi w firmach operatorskich.

Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny zbadał skargę Dextela komandytowego na odmowną decyzję KRRiT i tę decyzję uchylił. Nie wnikał jednak w meritum — czy koncesję mogą otrzymać spółki komandytowe, lecz zakwestionował podstawy formalne. Zdaniem sądu, skoro Dextel nie został wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego, to na rynku istnieją dwa Dextele i oba powinny brać udział w postępowaniu przed KRRiT. Tymczasem rada zignorowała Dextela, nie informowała go ani o postępowaniu, ani o podjętej decyzji.

KRRiT musi ponownie zająć się sprawą, biorąc pod uwagę oba Dextele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rada jest nierada komandytowym