REKLAMA: Skorzystaj z bezpłatnych usług proinnowacyjnych

Reklama
08-06-2010, 00:00

Rozmowa z Tomaszem Czerwickim z Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

Rozmowa z Tomaszem Czerwickim z Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska

Szukasz partnera handlowego, dostawcy lub odbiorcy technologii? Chcesz zbadać opłacalność przedsięwzięcia? A może potrzebujesz pieniędzy na nowe inwestycje? Może ci pomóc Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska realizuje projekt unijny dotyczący usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym. Na czym on polega?

Tomasz Czerwicki, koordynator projektu: Projekt ma na celu wsparcie polskich przedsiębiorstw poprzez zaoferowanie im dostępu do wysokiej jakości usług proinnowacyjnych. Adresowany jest do mikro-, małych i średnich firm, które mogą skorzystać z bezpłatnych usług związanych z audytem technologicznym i krajowym transferem technologii. Firmy z sektora MSP często nie mają środków na opatentowanie swoich rozwiązań lub analizę opłacalności realizowanego lub przygotowywanego przedsięwzięcia. W tym wszystkim możemy im pomóc.

Co znaczy pojęcie krajowy transfer technologii?

Pod tym pojęciem kryje się m.in. poszukiwanie partnera handlowego, dostawcy lub odbiorcy technologii, a także tworzenie oferty technologicznej firmy. Przedsiębiorca może otrzymać od nas usługę doradczą, asystę podczas negocjacji biznesowych i zawierania kontraktu, doradztwo w zakresie ochrony praw własności intelektualnej, informacje o dniach transferu technologii, spotkaniach partnerskich i konferencjach. Uzyska dostęp do bazy ofert i zapytań technologicznych zawartych w portalu Krajowej Sieci Innowacji. Dzięki transferowi technologii przedsiębiorca będzie mógł poprawić istniejący lub wdrożyć nowy proces technologiczny. Transfer umożliwi skojarzenie potrzeb przedsiębiorstwa z dostępnymi na rynku rozwiązaniami technologicznymi.

Realizację umowy rozpoczyna audyt technologiczny. Co daje firmom?

Audyt technologiczny pozwala na ocenę potencjału technologicznego przedsiębiorstwa, stosowanych w nim rozwiązań i potrzeb innowacyjnych. Identyfikuje słabe i silne punkty firmy poprzez opis i ocenę podstawowego know-how. Wskazuje konkretne propozycje rozwiązań, dotyczące na przykład zastosowania innowacyjnych usprawnień organizacyjnych, produktowych, procesowych i marketingowych w przedsiębiorstwie. Firmy, zwłaszcza mikro- i małe, nie dysponują środkami finansowymi na analizę własnego potencjału. Tymczasem jest ona wskazana przy występowaniu o europejskie środki finansowe, a także inne środki na projekty badawczo-rozwojowe, w tym inwestycyjne. Audyt przeprowadzają specjaliści z konkretnej branży odpowiadającej profilowi przedsiębiorstwa. Natomiast konsultanci wiodący, jak panie Zofia Gródek-Szostak i Iwona Gołdasz, dbają o prawidłową realizację audytu.

Jakie informacje uzyskują firmy po audycie?

Otrzymują pogłębiony raport z oceną struktury i funkcjonowania firmy oraz wskazaniem zewnętrznych źródeł finansowania planowanej inwestycji. Jest tam również np. analiza finansowa opłacalności pozyskania patentu i wejścia na nowe rynki.

Jakie jest zainteresowanie takimi usługami?

Podpisaliśmy umowy z kilkudziesięcioma przedsiębiorcami z różnych branż, m.in. informatyki i programowania, budownictwa, jubilerskiej, modelowania i designu oraz wzornictwa przemysłowego i medycyny.

Czego dotyczyły umowy? W jaki sposób już pomogliście firmom?

Audyt technologiczny i transfer technologii w dużej mierze są związane ze specyfiką działalności przedsiębiorstwa i możliwościami finansowymi w zakresie realizacji projektów badawczo-rozwojowych lub inwestycyjnych. Dotychczas zrealizowaliśmy kilkadziesiąt audytów i kilka transferów technologii, obejmujących m.in. diagnozę potrzeb innowacyjnych oraz potencjał innowacyjny przedsiębiorstw, dokumentację aplikacyjną, np. wnioski o dofinansowanie czy biznes plany w ramach środków pomocowych i innych źródeł. Zainicjowaliśmy również współpracę między jednostkami badawczo-rozwojowymi i przedsiębiorcami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reklama

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / REKLAMA: Skorzystaj z bezpłatnych usług proinnowacyjnych