Resort finansów rozważa zmiany w tzw. podatku Belki

opublikowano: 08-08-2022, 08:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Powinna rozpocząć się dyskusja o zmianach w podatku od zysków kapitałowych - powiedziała w rozmowie z “Business Insider Polska” Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Decyzji jeszcze nie ma, ale jest pomysł. Katarzyna Szwarc sygnalizowała go już zresztą trzy tygodnie temu w rozmowie z “PB do słuchania”>>

Ze słów Katarzyny Szwarc wynika, że podatek mógłby być różny w zależności od tego, kto go płaci i w co inwestuje.

Obecnie 19 proc. trzeba zapłacić od zysków z każdej formy oszczędzania (np. od zysków z lokaty) czy inwestycji kapitałowej (np. inwestycji w akcje lub obligacje).

“Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny. Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie” - powiedziała Katarzyna Szwarc.

Jej zdaniem nie powinno się jednak doprowadzić do sytuacji, w której zwolnione z podatku byłyby lokaty, a inwestycje kapitałowe nie. Stałoby to w sprzeczności z tym, co resort próbuje robić.

Indagowana na twitterze doprecyzowała, że dyskusja miałaby być o tym, czy osoby inwestujące niższe kwoty lub np. długoterminowo powinny płacić niższą stawkę.

Katarzyna Szwarc zapowiedziała też uatrakcyjnienie ofert ETF, czyli pasywnych, tanich funduszy, którymi można obracać na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane