Ropa na światowych giełdach poniżej 50 USD za baryłkę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-05-2005, 12:44

Ceny ropy na świecie spadły w czwartek poniżej 50 USD za baryłkę w reakcji na środowy raport o zapasach paliw w USA i spodziewany wolniejszy wzrost popytu na ropę w USA i Chinach - podają brokerzy.

Ceny ropy na świecie spadły w czwartek poniżej 50 USD za baryłkę w reakcji na środowy raport o zapasach paliw w USA i spodziewany wolniejszy wzrost popytu na ropę w USA i Chinach - podają brokerzy.

Baryłka lekkiej ropy WTI w handlu elektronicznym na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku staniała w czwartek o 79 centów, czyli ponad 1,5 proc. do 49,66 USD.

Ropa Brent w Londynie w dostawach na czerwiec staniała zaś na giełdzie paliw IPE w czwartek przed południem o 75 centów, do 49,32 USD za baryłkę.

W środę amerykański Departament Energii (DoE) podał, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,67 mln baryłek, do 329,7 mln baryłek.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podała zaś w swoim majowym raporcie, że zapotrzebowanie na ropę w USA i Chinach będzie w II połowie tego roku niższe od spodziewanego.

Analitycy nie wykluczają, że ropa może jeszcze stanieć do ok. 47 USD za baryłkę. Wówczas traderzy mogą przystąpić do zakupów surowca, a to spowoduje ponowny wzrost notowań na giełdach. Na razie jednak korekta trwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane