Czytasz dzięki

Rosengren: FOMC musi dokładnie przeanalizować ryzyka dla gospodarki USA

  • PAP
opublikowano: 05-03-2019, 17:20

Szef Banku Rezerwy Federalnej z Bostonu, Eric Rosengren, twierdzi, że ustalenie czy ryzyka dla amerykańskiej gospodarki będą rosnąć czy maleć i jaki będą miały wpływ na rozwój lub osłabienie dynamiki wzrostu, może zająć decydentom nawet kilka spotkań.

Istnieje ryzyko, że bardziej wyraźne spowolnienia w pozostałej części świata mogą osłabić wzrost w USA mocniej niż dotychczas się przewiduje - powiedział Rosengren, który jednak nadal oczekuje, że w tym roku gospodarka USA wzrośnie o nieco ponad 2 proc.

Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu
Zobacz więcej

Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu fot. Bloomberg

Odnosząc się do pytania jak słabszy wzrost w Chinach, berexit, banki europejskie i cztery podwyżki stóp Fed w 2018 r. mogą mieć wpływ na perspektywy powiedział, że „może być konieczne odbycie kilku posiedzeń Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), zanim oficjele Fed będą mieli dokładniejszą opinię na temat tego, czy ryzyko staje się rzeczywistością”.

Dodał, że "to dobry moment dla decydentów, aby byli cierpliwi, poświęcając czas na ocenę ryzyka". W jego opinii inflacja pod koniec 2019 roku znajdzie się w pobliżu 2-proc. celu Rezerwy Federalnej, a niektóre zagrożenia stabilności finansowej zostały zmniejszone.

Moim zdaniem obecnie jest mniej powodów do obaw przed przegrzaniem gospodarki – podkreślił Rosengren.

Szef Fed z Bostonu dysponuje w tym roku głosem w FOMC odnośnie ustalania poziomu stóp procentowych. 

FOMC spotka się ponownie w dniach 19-20 marca w Waszyngtonie, a inwestorzy i większość ekonomistów przewidują, że utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie podczas drugiego tegorocznego spotkania. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy