Rosja wstrzymała dostawy gazu do Europy

opublikowano: 31-08-2022, 08:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosja wstrzymała w środę dostawy gazu głównym rurociągiem do Europy, zaostrzając walkę gospodarczą między Moskwą a Brukselą. Zwiększyły się w ten sposób perspektywy recesji i racjonowania energii w niektórych najbogatszych krajach regionu – donosi agencja Reuters.

Fot. Michael Parulava/Unsplash

Europejskie rządy obawiają się, że Moskwa może przedłużyć przerwę w odwecie za zachodnie sankcje nałożone na nią po inwazji na Ukrainę i oskarżyły rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o wykorzystywanie dostaw energii jako „broni wojennej”. Moskwa temu zaprzecza.

Dalsze ograniczenia w dostawach gazu do Europy spotęgowałyby kryzys energetyczny, który już spowodował, że ceny hurtowe gazu wzrosły od sierpnia ubiegłego roku o ponad 400 proc., powodując bolesny kryzys kosztów utrzymania dla konsumentów i przedsiębiorstw oraz zmuszając rządy do wydawania miliardów na zmniejszenie obciążeń.

W Niemczech inflacja osiągnęła w sierpniu najwyższy poziom od prawie 50 lat, a przewiduje się, że nastroje konsumentów osiągną rekordowo niski trzeci miesiąc z rzędu w przyszłym miesiącu, ponieważ gospodarstwa domowe będą się liczyć z wyższymi rachunkami za energię.

Moskwa, która zmniejszyła dostawy przez Nord Stream 1 do 40 proc. przepustowości w czerwcu i do 20 proc. w lipcu, obwinia problemy związane z konserwacją i sankcje, które jej zdaniem zapobiegają zwrotowi i instalacji sprzętu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane