Rośnie ryzyko niewypłacalności w budowlance

opublikowano: 24-02-2021, 13:36

Bieżący rok może być dla firm budowlanych trudniejszy niż ubiegły. Pogorszy się szczególnie kondycja małych wykonawców i podwykonawców.

Sytuacja w sektorze budowlanym pod względem wypłacalności w styczniu była stabilna. Jednak od kilku miesięcy rośnie liczba restrukturyzacji firm z tej branży. Sporządzany przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i Polski Fundusz Rozwoju indeks upadłości w budownictwie utrzymał w styczniu wartość z poprzedniego miesiąca rzędu 1,04 proc. Rok wcześniej wynosił on 1,23 proc. Natomiast wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł z 1,17 do 1,32 proc., podczas gdy przed rokiem był na poziomie zaledwie 0,67 proc.

Będą problemy

Zdaniem Janusza Władyczaka, prezesa KUKE, rosnąca liczba restrukturyzacji jest zapowiedzią problemów finansowych małych i średnich firm budowlanych.

– Przewidujemy, że taka sytuacja może potrwać jeszcze przez około półtora roku, dopóki nie ruszą inwestycje samorządowe i kubaturowe. Dlatego ubezpieczyciele należności będą ostrożnie podchodzić do zwiększania zaangażowania w branży budowlanej i nadal obserwować, jak tegoroczna zima wpływa na terminowość realizacji kontraktów – mówi Janusz Władyczak.

Ponadto rosną ceny materiałów, a spadają stawki oferowane w przetargach. Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, firmy startujące w przetargach przeprowadzonych na początku roku nie uwzględniały ostatnich dynamicznych wzrostów cen paliw.

– Z drugiej strony, w sektorze panuje duża dostępność pracowników, a zatem nie ma presji na wynagrodzenia. Poprawił się również czas regulowania faktur – mówi Janusz Władyczak.

Inwestycje w dół

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, zgadza się, że bieżący rok może być dla krajowego budownictwa zdecydowane trudniejszy niż 2020, który upłynął pod znakiem pandemii.

– Jak dotąd sytuacja epidemiczna miała jedynie umiarkowanie negatywny wpływ na funkcjonowanie branży budowlanej, ale pamiętajmy, że spowolnienie inwestycyjne odczuwa ona zawsze z opóźnieniem. Wyraźny spadek inwestycji w samorządach i w niektórych obszarach budownictwa kubaturowego, głównie w segmencie biur i hoteli, prawdopodobniej poskutkuje pogorszeniem kondycji finansowej małych i średnich firm podwykonawczych oraz mniejszych wykonawców o zasięgu lokalnym – mówi Damian Kaźmierczak.

Właśnie w tej grupie podmiotów, jego zdaniem, można spodziewać się wzrostu postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Zjawisko to nie powinno jednak mieć masowej skali.

Sytuacja wygląda dużo lepiej w dużych firmach. Spadek inwestycji samorządowych i kubaturowych oraz umiarkowane spowolnienie inwestycyjne w segmencie infrastruktury transportowej przyczyniły się do zwiększenia konkurencji dotyczącej pozyskiwanie nowych zleceń między dużymi firmami wykonawczymi z dziedzin drogownictwa i kolei. Dużym podmiotom udało się jednak zgromadzić rekordowe portfele zamówień i w większości wchodzą w 2021 r. w bardzo dobrej kondycji finansowej.

– W kolejnych miesiącach negatywny wpływ na ich marże mogą mieć jednak ceny stali, które od dawna nie rosły tak szybko, jak w ostatnich tygodniach – zauważa Damian Kaźmierczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane