Rosyjski miliarder chce wykupić free float swojej spółki i wycofać ją z LSE

opublikowano: 16-07-2018, 11:15

Aliszer Usmanow jest gotów wydać nawet 1,26 mld USD na akcje spółki MegaFon, będące w obrocie giełdowym i wycofać ją z London Stock Exchange.

MegaFon Investment Cyprus, spółka zależna drugiego rosyjskiego operatora komórkowego, chce do 22 sierpnia wykupić 129 mln akcji. Oferuje 9,75 USD za każdą. Oznacza to 21 proc. premii wobec kursu zamknięcia MegaFon z 13 lipca.

Zobacz więcej

Aliszer Usmanow

Bloomberg

Rosyjskie spółki wycofują się z giełdy w Londynie z powodu spadających wycen, tłumaczonych rosnącym ryzykiem geopolitycznym oraz obawami dotyczącymi nadzoru korporacyjnego. W ostatnim czasie zdecydowały się na to m.in. producent złota Polyus i właściciel sieci supermarketów Dixy Group.

MegaFon zapowiedział, że wciąż może być notowany na giełdzie rosyjskiej jeśli niektórzy akcjonariusze nie zdecydują się sprzedać akcji.

USM Group, spółka kontrolowana przez prokremlowskiego oligarchę Usmałowa, ma 56 proc. akcji MegaFon. Kolejnym pod względem wielkości akcjonariuszem jest Gazprombank, który odkupił w ubiegłym roku pakiet 19 proc. od szwedzkiej Telii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu