Rubin: cięcie podatków przez Trumpa może spowodować przecenę obligacji

opublikowano: 13-10-2017, 12:02
aktualizacja: 13-10-2017, 12:06

Cięcia podatkowe są finansowane wyższym deficytem, tak jak będzie to w przypadku propozycji prezydenta Donalda Trumpa, a to powoduje wzrost ryzyka przeceny obligacji, ostrzega były sekretarz skarbu USA Robert Rubin.

Rubin, autor polityki redukcji deficytu za czasów prezydenta Billa Clintona zwrócił uwagę, że nawet niewielki wzrost relacji długu do PKB może spowodować wzrost rynkowych stóp procentowych, bo nagle uwaga rynku mogłaby skupić się na ryzyku, które przez długi czas ignorował.

Zobacz więcej

Robert Rubin, fot. Bloomberg

- Mielibyśmy eksplozję rynku obligacji w postaci spadku cen i w postaci wzrostu stóp – podkreślił były sekretarz skarbu. – Rynki mogą długo ignorować ryzyka, nawet przez lata, dopóki nagle nie przestaną. A kiedy to zrobią, reakcja może być brutalna i nagła – przekonywał.

Rubin uważa, że Kongres USA zawsze zaniża potencjalny negatywny wpływ każdego zwiększenia wydatków lub cięcia podatków finansowanego wyższym deficytem widząc w nich możliwość krótkotrwałej stymulacji gospodarki. Podkreślił, że powoduje to tendencję do pogarszania się sytuacji fiskalnej.

- Prawdopodobnie zapłacimy za to bardzo wysoką cenę – ostrzegł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu