Rybiec: sprawa Altusa źle wpłynie na branżę, część klientów może zrezygnować z TFI

  • PAP
opublikowano: 05-09-2018, 12:40

Sytuacja wokół Altus TFI może negatywnie wpłynąć na zaufanie do branży i całego sektora finansowego - ocenił Marek Rybiec, prezes iWealth Management. Dodał, że wielu klientów może zdecydować się na zmianę instytucji zarządzającej ich środkami, a być może w ogóle zrezygnować z inwestowania w fundusze.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter.

Marek Rybiec
Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

"Sytuacja związana z aresztowaniem byłych członków zarządu Altus TFI może wpłynąć na zaufanie klientów do całego sektora finansowego - i wpłynie. I abstrahując od tego czy samo zamieszanie zostało wywołane słusznie, czy nie, każda taka sytuacja wpływa negatywnie na postrzeganie całej branży. Należy się spodziewać, że wielu klientów funduszy zarządzanych przez ww. TFI zdecyduje się zmienić asset managera, a być może w ogóle zrezygnują z inwestowania w fundusze" - napisał Rybiec w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

iWealth Management świadczy usługi zarządzania majątkiem dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych, a w tym zajmuje się także dystrybucją funduszy. Marek Rybiec jest prezesem iWealth od grudnia 2017 r., a wcześniej był członkiem zarządu w BRE Wealth Management, wiceprezesem DI Xelion oraz prezesem Skarbiec TFI.

W ubiegłym tygodniu sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanych przez CBA b. członków zarządu Altus TFI - Piotra Osieckiego i Jakuba Ryby, którym postawiono zarzuty wyrządzenia szkody majątkowej GetBack.

W poniedziałek Norges Bank Investment Management wypowiedział Altusowi i jego spółce zależnej Rockbridge TFI umowy na zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Altus TFI otrzymał także od Esaliens TFI oświadczenie o odstąpieniu od planu połączenia obu towarzystw.

"Wielu klientów odbiera tego typu sytuacje negatywnie tworząc sobie na podstawie jednego podmiotu, czy jednej sytuacji obraz całego rynku. A właśnie teraz należy mówić o tym, że w polskim systemie finansowym to właśnie ustawa o funduszach daje klientom największą ochronę środków, większą niż ochrona depozytów w bankach. Na rynku jest wiele dobrych firm z doskonałymi zespołami zarządzających i bardzo transparentnymi rozwiązaniami inwestycyjnymi. Tylko trzeba z tego systemu mądrze korzystać" - napisał Rybiec.

"I dzisiaj, podobnie jak zawsze, bardzo aktualną jest podstawowa zasada inwestowania, aby inwestować w różne fundusze, najlepiej należące do różnych TFI, aby dywersyfikować ryzyka, które jak widzimy się materializują. Większością ryzyk da się zarządzać. Rynek funduszy co do zasady jest rynkiem mocno transparentnym, ale tutaj również warto wiązać się z partnerami o doskonałej reputacji. I to mówię również abstrahując od Altus TFI i ich obecnej sytuacji. Po prostu inwestowanie swoich pieniędzy to jest dbałość o swoją przyszłość. Warto to robić z najlepszymi partnerami na rynku, którzy się sprawdzili w trudnych sytuacjach i mają niepodważalny track record, a nie ulegać ciągle zmieniającym się modom, które naszego rynku również nie omijają. Podobnie jest z doradcami finansowymi. Klient powinien chcieć pracować z najlepszymi na rynku, sprawdzonymi i o pozytywnym doświadczeniu inwestycyjnym" - dodał.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane