Rynek sprzyja Famurowi

opublikowano: 17-04-2019, 22:00

Dzięki dobrej koniunkturze w kraju producent maszyn znacząco zwiększył sprzedaż w 2018 r. Liczy, że w tym roku warunki rynkowe też będą mu sprzyjać.

Skonsolidowane przychody Famuru wzrosły w 2018 r. o ponad jedną trzecią i przekroczyły 2,2 mld zł. Największy udział w tym wzroście miała sprzedaż krajowa, która urosła w stosunku do poprzedniego wyniku o prawie 40 proc. Jej poziom przekroczył tym samym całą sprzedaż w 2017 r. Famurowi sprzyjało to, że branża górnicza, z której rekrutują się główni kontrahenci spółki, realizowała na potęgę plany inwestycyjne. Łączny CAPEX sektora kopalnianego skoczył z 3,1 mld zł w 2017 r., do około 4,5 mld zł w zeszłym.

Wiele wskazuje na to, że ten rok będzie oznaczał dalszy ciąg wzmożonych inwestycji w polskim górnictwie.

— Rodzimy rynek nie powinien w tym roku znacząco odbiegać od tego, co obserwowaliśmy w 2018 r. — uważa prezes Mirosław Bendzera.

Również eksport Famuru zanotował w 2018 r. duży skok. Sprzedaż wzrosła o ponad jedną czwartą. Zdaniem prezesa w tym roku na części zagranicznych rynków sprzedaż nadal będzie rosła, ale na innych skala inwestycji może się już kurczyć.

— Myślę, że w 2019 r. nadal będziemy jednak korzystać z koniunktury, choć trzeba pamiętać, że działamy w branży, która zależy od cyklu gospodarczego — deklaruje Mirosław Bendzera.

Wypracowanie w minionym roku 220 mln zł czystego zysku pozwoli spółce wypłacić dywidendę. Zgodnie z przyjętą polityką jej wysokość powinna się mieścić w granicach 50-100 proc. zysku.

— Czekamy jeszcze na to, jak zakończy się transakcja zbycia Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) i wtedy określimy, na ile jesteśmy w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom akcjonariuszy, którzy będą z pewnością liczyć na jak najwyższą dywidendę — ocenia Mirosław Bendzera.

Dodaje, że propozycja zarządu zapewne będzie bliska środkowej wartości, czyli około 75 proc. zysku.

Z wypracowanego rok wcześniej zarobku Famur wypłacił — zgodnie z propozycją zarządu spółki — dywidendę w wysokości 0,44 zł na akcję. Według założeń spółki sprzedaż PBSz mogłaby być sfinalizowana na przełomie czerwca i lipca. To będzie też oznaczać zamknięcie procesu restrukturyzacji Kopeksu przejętego przez Famur.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu