Rynek udzielił wotum zaufania rządowi Grecji

Marek Druś
22-06-2011, 00:00

Nastroje na europejskich rynkach akcji poprawiły się. Indeks Stoxx 600 odbił się od trzymiesięcznego dna dzięki rosnącemu przekonaniu, że głosowanie z wtorku na środę wotumzaufania dla rządu Grecji zakoń-czy się sukcesem premiera Jeoriosa Papandreu. Wzrosła wartość wszystkich 20 indeksów branżowych. Najbardziej dro-żały akcje spółek surowcowych, naftowych, motoryzacyjnych i technologicznych.

Najmocniej od listopada wzrósł kurs spółki Pietropawłowsk. Notowany w Londynie rosyjski producent złota poinformował, że sprzedaż kruszcu wzrosła o 64 proc. przez pięć miesięcy tego roku. Drożały akcje Nokii, która zaprezentowała we wtorek w Azji nowego smartfona mającego konkurować z komórkami korzystającymi z systemu Android. W górę szły notowania przecenianych w ostatnim czasie banków, przede wszystkim greckich. Drożały m.in. EFG Eurobank Ergasias oraz National Bank of Greece.

Na Wall Street także drożały wyraźnie akcje banków. Inwestorzy kupowali papiery m.in. Wells i JPMorgan Chase. Poza wiarą w pozytywne rozstrzygnięcia polityczne w Grecji nastroje poprawiły zgodne z oczekiwaniami dane o sprzedaży domów na rynkach wtórnych, a także przekonanie, że na środowej konferencji po dwudniowym posiedzeniu FOMC Ben Bernanke zasygnalizuje przedłużenie stymulacji gospodarki przez Fed. Uważa tak 79 proc. ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek udzielił wotum zaufania rządowi Grecji