Ryzyko dla budżetu największe od trzech lat (WYKRES DNIA)

W przededniu wyborów parlamentarnych miara ryzyka dla budżetu wzrosła najwyżej od 2012 r., oblicza agencja Bloomberg

Różnica między rentownościami 5-letnich obligacji skarbowych a oczekiwanymi w tym horyzoncie stopami procentowymi znalazła się w ubiegłym miesiącu o 22 punkty procentowe powyżej 4-letniej średniej. To oznacza, że inwestorzy domagają się za nabycie papierów rządowych największego od trzech lat wynagrodzenia za ryzyko.

Miara ryzyka dla budżetu, obliczana jako różnica między rentownościami 5-letnich obligacji skarbowych a oczekiwanymi w tym horyzoncie stopami procentowymi
Zobacz więcej

Miara ryzyka dla budżetu, obliczana jako różnica między rentownościami 5-letnich obligacji skarbowych a oczekiwanymi w tym horyzoncie stopami procentowymi Bloomberg


Przedwyborcze sondaże pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie kilkunastopunktową przewagę nad rządzącą Platformą Obywatelską, jednak zapewne zabraknie mu mandatów do samodzielnej większości w sejmie. Paradoksalnie w wielu punkach program gospodarczy głównej partii opozycyjnej niewiele różni się od programu rządzących, zauważa Bloomberg.


„Obie główne partie chcą podnieść płace” – zauważa Bloomberg.


Unia Europejska spodziewa się, że rząd PiS będzie znacznie bardziej kooperacyjny, niż wynika to z przedwyborczej retoryki. Różnice tkwią w zamierzeniach obniżenia wieku emerytalnego i nałożenia podatku bankowego. Ekonomista PKO BP Piotr Bujak ocenia tymczasem, że zmiana układu sił w Radzie Polityki Pieniężnej doprowadzi do złagodzenia polityki monetarnej, a to nie pozostanie bez wpływu na rynek obligacji.


„Następna Rada będzie gołębia, może nawet wystarczająco gołębia, by wrócić do cyklu obniżek stóp. To dobra wiadomość dla obligacji o krótszych zapadalnościach. Dla dłuższych papierów ważniejsza jest polityka budżetowa, ryzyko makroekonomiczne i sytuacja globalna” – powiedział Piotr Bujak w rozmowie z agencją Bloomberg.


Miara ryzyka dla budżetu, obliczana jako różnica między rentownościami 5-letnich obligacji skarbowych a oczekiwanymi w tym horyzoncie stopami procentowymi. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu