Czytasz dzięki

Ryzyko udaru większe wśród wegan i wegetarian

opublikowano: 05-09-2019, 22:00

Jedzenie mięsa jest coraz bardziej piętnowane ze względu na negatywny wpływ jego produkcji na środowisko i etyczne aspekty związane z cierpieniem zwierząt.

Warzywa natomiast są bardzo zdrowe i badania dowodzą, że ci, którzy z nich rezygnują, narażają się na poważne choroby w późniejszych latach życia. Wszystko wskazuje na to, że niejedzenie mięsa też szkodzi zdrowiu. Nowe brytyjskie badania naukowe, opublikowane w „BMJ”, nie niosą dobrych informacji dla amatorów bezmięsnych diet: rezygnacja z mięsa może obniżyć ryzyko choroby serca, ale jednocześnie zwiększyć ryzyko udaru.

— Diety wegańskie i wegetariańskie zyskały ogromną popularność w ostatnich latach, ale tak naprawdę niewiele wiemy o potencjalnych korzyściach zdrowotnych albo ryzyku z nimi związanym — mówi na łamach „The Guradian” dr Tammy Tong, główny autor badania, przeprowadzonego na Uniwersytecie Oxford.

Naukowcy przeanalizowali dane od 48 tys. dorosłych osób, które wzięły udział w szerokich badaniach dotyczących zdrowia, przeprowadzonych w latach 1993-2001. W historii chorób nie mieli oni ani przypadków ataku serca, ani udaru, ani nawet anginy. Podzielono je, na podstawie ich odpowiedzi z kwestionariuszy, na trzy grupy: jedzących mięso, wegetarian i wegan oraz jedzących głównie ryby. Zdrowie tych osób naukowcy monitorowali jeszcze później — w 2016 r. Do tego czasu wystąpiło wśród nich 1,8 tys. przypadków choroby serca i ponad 1 tys. przypadków udaru. Okazało się, że ryzyko wystąpienia udaru u wegetarian jest o 20 proc. wyższe niż osób spożywających mięso.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane