S.Forbes: musicie umieć wykorzystać szansę, by stać się Irlandią Europy Wschodniej

Przemek Barankiewicz
18-10-2002, 07:11

Pierwszy dzień VIII Forum Kapitałowo-Finansowego Twoje Pieniądze poświęcony był klientom korporacyjnym. Debata zorganizowana przez „Puls Biznesu” uznana została za jedną z najciekawszych. Oczywiście magnesem był nasz gość specjalny Steve Forbes, wydawca magazynu „Forbes”. Radził nam m.in obniżanie podatków i nieoglądanie się na nikogo.

Puls Biznesu: W Polsce koniunkturę próbuje się ratować budżetem. A jak powinno być — czy finansowanie powinno pochodzić od banków, prywatnych inwestorów czy budżetu?

Forbes: To zawsze jest jakaś kombinacja. A Polska jest w szczególnej sytuacji — stajecie się Irlandią wschodniej Europy...

Jeśli Irlandia powie tak...

A po co czekać na Irlandię, to przecież nie ma większego znaczenia. Lepiej wziąć z nich przykład. 30 lat temu Irlandia była jednym z najbiedniejszych państw w Europie. Teraz jest jednym z najbogatszych. Oni byli i są dla nas wrotami do Europy. Wy możecie stać się wrotami do wschodniej Europy. Najpierw potrzeba jednak reform. Pierwsza — to obowiązkowe obniżenie podatków. Druga — to walka z biurokracją, z przeszkodami dla ludzi biznesu. I do roboty, tak jak zrobili to Irlandczycy czy azjatyckie tygrysy. Nic nie przychodzi łatwo. Nie możecie oczekiwać cudu.

Oczywiście podstawowym źródłem kapitału powinien być sektor prywatny — budżety są po to, żeby zabierać ludziom to, co oni stworzą. Budżety niczego nie tworzą same z siebie. Polska potrzebuje inwestycji, nie konsumpcji. Popatrzcie na Japonię — kolejne rządy pompowały budżetowe pieniądze w gospodarkę, i nic. Polsce potrzeba inwestycji, potrzeba niższych podatków, wreszcie walki z biurokracją.

Miejsce Polski jest w Europie i opierając się na Europie musicie budować swoją potęgę. Ważne, by Polska nie poszła drogą Niemiec czy Francji, drogą stagnacji, wysokich podatków, bezrobocia i olbrzymiej sfery publicznej. Powinniście pójść drogą Wielkiej Brytanii i Irlandii, drogą inwestycji, wolnego rynku i otwartości.

Cały wywiad ze gościem z USA znajdziesz w piątkowym wydaniu. Postaraliśmy się dzisiaj także o wnikliwą ocenę pierwszego roku rządu Leszka Millera. Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / S.Forbes: musicie umieć wykorzystać szansę, by stać się Irlandią Europy Wschodniej