Samsung otwiera największą na świecie fabrykę smartfonów

opublikowano: 09-07-2018, 12:03

Samsung Electronics otwiera największą na świecie fabrykę telefonów komórkowych w Indiach. To ogromny sukces premiera Indii Narendry Modi, który walczy o pozyskanie inwestorów do produkcji w tym południowoazjatyckim kraju.

Fabryka inauguruje działalność w poniedziałek, a w otwarciu uczestniczyć ma zarówno Modi, jak i południowokoreański prezydent Moon Jae-in. Obiek zlokalizowany jest w pobliżu stolicy w New Dehli.

Samsung
Zobacz więcej

Samsung fot. Bloomberg

Producenci smartfonów od Xiaomi, przez Oppo Mobiles po Samsunga budują fabryki na najszybciej rosnącym rynku na świecie, skuszeni programem premiera Mondi’ego "Make in India". Trzecia pod względem wielkości gospodarka Azji przyciągnęła rekordową wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ubiegłym roku. Ich wartość podliczono na 62 mld USD.

To ogromna szansa i okazja - powiedział Faisal Kawoosa, który kieruje nowymi inicjatywami w firmie badawczej CMR. Dodał, że „…tak duży obiekt pomoże firmie Samsung zaspokoić ogromny popyt w liczącym 1,3 miliarda ludzi kraju, gdzie jest tylko 425 milionów użytkowników smartfonów”.

Indyjski rynek smartfonów w 2017 r. wzrósł o 14 proc., a całkowita liczba dostaw wyniosła 124 mln sztuk, co jest najwyższą dynamiką wzrostu wśród 20 największych rynków, wynika z danych International Data Corp. 

Popyt na nowe telefony rośnie w Indiach, częściowo dzięki miliarderowi Mukeshi Ambani’emu oferującemu telefony 4G za zaledwie 23 USD, darmowe usługi głosowe i tanie plany transmisji danych. 

Nowa fabryka Samsunga będzie miała wydajność na poziomie 120 mln smartfonów rocznie, ze wszystkich półek cenowych począwszy od low-endowych smartfonów, które kosztują poniżej 100 USD, do flagowego modelu S9.

Na początku tego roku chiński Xiaomi, przełamując długoletnią dominację zdetronizowało Samsunga, stając się „numerem 1” w Indiach. Już w kwietniu Xiaomi deklarowało, że utworzy trzy kolejne fabryki w tym kraju. 

Według Bloomberg Intelligence, mieszkańcy Indii preferują smartfony klasy low-end o cenie 250 USD lub niższej, biorąc pod uwagę niski średni roczny dochód tamtejszych pracowników. W zeszłym roku Indie wyprzedziły USA awansując na drugie miejsce pod względem wielkości rynku smartfonów po Chinach. Według szacunków Cisco Systems, w 2021 r. pojawi się tam 780 mln podłączonych smartfonów, w porównaniu do 359 mln w roku 2016 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Samsung otwiera największą na świecie fabrykę smartfonów