Samsung w ciągu czterech lat wyda 360 mld USD na inwestycje w chipy i biotechnologię

opublikowano: 24-05-2022, 08:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa Samsung do 2026 roku planuje zwiększyć nakłady na inwestycje w półprzewodniki oraz biotechnologię o ponad 30 proc. do 450 bln KRW (ok. 360 mld USD) - informuje Bloomberg.

Samsung jest jednym z nielicznych przedstawicieli tzw. czeboli, czyli potężnych konglomeratów przemysłowych z Korei Południowej, które mają strategiczne znaczenie dla państwa. Firma opracowała zaktualizowany plan inwestycyjny niedługo po wyborze nowego prezydenta, którym został Yoon Suk-yeol. Głowa państwa deklaruje chęć oparcia swojej polityki gospodarczej właśnie na tego typu typu przedsiębiorstwach.

Wraz z innymi gigantycznymi konglomeratami, takimi jak Hyundai i SK hynix, Samsung ma wziąć na siebie część odpowiedzialności za napędzanie wzrostu gospodarczego w kraju, który zmaga się z rosnącą inflacją i zakłóceniami w łańcuchach dostaw.

Najnowszy plan inwestycyjny grupy Samsung, który w dużym stopniu pokrywa się z deklaracjami złożonymi w 2021 roku, został opublikowany w niespełna rok po wyjściu z więzienia syna założyciela firmy, Jaya Y. Lee, który odbywał karę za korupcję. Główną zmianą jest zwiększenie nakładów - o ponad 30 proc. do 450 bln KRW (ok. 360 mld USD).

Obszary, na których zamierza skupić się firma, to przede wszystkim półprzewodniki i biotechnologia. W oświadczeniu zadeklarowano, że 360 bln KRW zostanie wydane w kraju, a reszta poza jego granicami. Samsung rozpoczął już budowę zaawansowanej fabryki chipów zlokalizowanej w amerykańskim stanie Teksas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane