Saxo Bank: świat u progu recesji

Globalna gospodarka wielkimi krokami zbliża się do recesji, czas więc na bezpieczne aktywa, radzi Steen Jakobsen z Saxo Banku

Zawirowania, jakie w ostatnich tygodniach dotknęły rynki, to w dużej mierze efekt paniki związanej z polityką głównych banków centralnych, ocenia główny ekonomista Saxo Banku. Jego zdaniem strefa euro znajduje się na krawędzi recesji (a być może już w niej jest), podczas gdy amerykańska Rezerwa Federalna lada chwila może zostać zmuszona do zdecydowanego łagodzenia polityki.

Techniczny obraz rynku wydaje się w porządku, jednak
niepokoić może fakt, że akcjom nie pomaga 4,0-, 4,5-procentowy wzrost
gospodarczy — zauważa Steen Jakobsen, według którego problemem może stać się
wpływ, jaki na gospodarkę będzie miała przedwyborcza stymulacja fiskalna.
Zobacz więcej

POWÓD DO NIEPOKOJU:

Techniczny obraz rynku wydaje się w porządku, jednak niepokoić może fakt, że akcjom nie pomaga 4,0-, 4,5-procentowy wzrost gospodarczy — zauważa Steen Jakobsen, według którego problemem może stać się wpływ, jaki na gospodarkę będzie miała przedwyborcza stymulacja fiskalna. Fot. WM

— Ledwie rok temu inwestorzy świętowali zakończenie programów skupu aktywów, a teraz w 30 dni oczekiwania rynkowe przesunęły się w stronę uwzględnienia w cenach dwóch-trzech obniżek stóp przez Fed — zauważa Steen Jakobsen.

Jednak według ekonomisty łagodzenie polityki pieniężnej nie pomoże i gospodarka amerykańska znajdzie się w recesji już w IV kwartale 2019 lub I kwartale 2020 r. Narzędzia Fedu prawdopodobnie zawiodą, bo tylko w ograniczonym stopniu przekładają się na przyspieszenie napływu kredytu do gospodarki, wyjaśnia Steen Jakobsen.

Stare już nie działa

Oprócz skuteczności polityki pieniężnej świat stoi jeszcze przed dwoma kluczowymi wyzwaniami: faktem, że skutkiem wojny technologicznej między USA i Chinami jest zakłócenie łańcuchów dostaw (a przez to postawienie pod znakiem zapytania kluczowych korzyści z globalizacji), oraz koniecznością znalezienia w ciągu 18 miesięcy nowego modelu gospodarczego (stare rozwiązania już nie działają).

— Ryzyko wejścia USA w recesję oceniamy na dwie trzecie. Najbardziej ucierpi na tym amerykański rynek akcji. Oczekujemy, że zamknie on ten rok ujemnymi stopami zwrotu — ocenia Steen Jakobsen.

Spółki z giełdy nowojorskiej są przewartościowane na tle tych z innych regionów, jeśli weźmie się pod uwagę dowolną miarę wycen. Tegoroczne odbicie nie może być trwałe, bo bazuje jedynie na nadziejach na pomoc ze strony Fedu, ocenia ekonomista. Duński bank amerykańskie akcje zdecydowanie niedoważa, a w mniejszym stopniu niedoważa także te z rynków wschodzących i europejskie (choć według Steena Jakobsena te ostatnie są już bardzo tanie).

— W portfelach nie mamy akcji amerykańskich, a te z Europy i rynków wschodzących odpowiadają za 10 proc. naszych aktywów — przyznaje specjalista.

Niepokojąca rozbieżność

Jego zdaniem zachowanie krajowych rynków aktywów będzie w 75 proc. uzależnione od czynników globalnych. Oczekiwania na spadek globalnych stóp procentowych powinny w najbliższych miesiącach stworzyć dogodną okazję do zainwestowania pod umocnienie złotego oraz kupno obligacji rządu w Warszawie. Gorzej od nich spisywać powinny się polskie akcje, które najprawdopodobniej będą notować stopy zwrotu zbliżone do akcji z zachodu Europy.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Techniczny obraz rynku wydaje się w porządku, jednak niepokoić może fakt, że akcjom nie pomaga 4,0-, 4,5-procentowy wzrost gospodarczy — zauważa Steen Jakobsen, według którego problemem może stać się wpływ, jaki na gospodarkę będzie miała przedwyborcza stymulacja fiskalna.

75 proc. tych wydatków to wydatki jednorazowe — kiedy już zostaną skonsumowane, będzie to skutkowało negatywnym impulsem dla wzrostu, a deficyt budżetowy wzrośnie w przyszłym roku do 2,5-3,5 proc. PKB, grożąc złamaniem reguł unijnych. Głównym problemem jest jednak to, że transfery socjalne są może korzystne z politycznego punktu widzenia, jednak nie są dobrą inwestycją na przyszłość (lepszą byłoby chociażby zwiększenie wydatków na edukację czy infrastrukturę).

Czas na surowce

Szansą dla gospodarek europejskich byłoby tymczasem rozpoczęcie inwestycji infrastrukturalnych przez wyjątkowo oszczędne w ostatnich latach Niemcy. Saxo Bank jednocześnie najbardziej przeważa amerykańskie obligacje skarbowe, przyznaje Steen Jakobsen.

— Od grudnia utrzymujemy na nich pozycje, bo sądziliśmy, że zaostrzanie polityki Fedu jest błędem, i ta strategia przynosi owoce — twierdzi specjalista.

Uważane za wyjątkowo bezpieczne obligacje USA chronią zarówno przed recesją, jak i spowolnieniem inflacji, a to scenariusze, które obstawia Saxo Bank. Tymczasem korzystny czas na inwestycje w złoto i surowce może nadejść w 2020 r., uważa ekonomista. Wydobycie surowców jest wyjątkowo silnie niedoinwestowane, a to powinno przełożyć się na znaczące ich niedobory w następnym cyklu koniunkturalnym, przekonuje. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach utrzyma się obecna siła dolara na globalnych rynkach. Euro przeceni się do 1,05-1,06 USD, pośród obaw przed recesją umacniał będzie się uważany za tradycyjne bezpieczne schronienie jen, a najmocniej stracą dolar australijski i funt brytyjski (przy czym ten ostatni wcale nie za sprawą brexitu, ale przez nadmierne zadłużenie i słabnącą akcję kredytową).

— Nasze prognozy na najbliższe 12 miesięcy nie są korzystne. Co stanie się później, będzie zależało od odpowiedzi po stronie polityki na stojące przed gospodarkami wyzwania — przekonuje Steen Jakobsen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy