Czytasz dzięki

Scholz: wkrótce rozwiązanie problemu werdyktu Trybunału ws. QE

opublikowano: 22-06-2020, 11:13

Minister finansów Olaf Scholz zapowiedział rychłe rozwiązanie problemu werdyktu niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującego program zakupów obligacji przez EBC, pisze Reuters.

- To nie jest dramat bez rozwiązania – oświadczył Scholz podczas konferencji finansowej we Frankfurcie. – Wkrótce zobaczymy rozwiązanie bez dramatu – dodał.

Olaf Scholz
Zobacz więcej

Olaf Scholz fot. Bloomberg

Na początku maja niemiecki Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że Bundesbank przestanie kupować obligacje w ramach programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE) jeśli w ciągu trzech miesięcy Europejski Bank Centralny (EBC) nie dowiedzie, że takie zakupy są uzasadnione. Postanowił także, że jeśli nie otrzyma przekonującej odpowiedzi niemiecki bank centralny będzie musiał  sprzedać obligacje, które już kupił w ramach programu, choć być może w dłuższej perspektywie i w koordynacji z resztą strefy euro.

Kilka dni po werdykcie Trybunału Wolfgang Schaeuble, były niemiecki minister finansów, a obecnie przewodniczący Bundestagu ostrzegał, że stanowi zagrożenie dla przyszłości wspólnej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane