SdPl chce wprowadzenia ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu

DI, PAP
opublikowano: 30-03-2008, 19:17

Konwent Socjaldemokracji Polskiej opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu. Ugrupowanie chce także ograniczenia sankcji za obrazę uczuć religijnych, skrytykowało też ustawę medialną przyjętą przez Sejm.

SdPl zaznaczyła także w jednej z uchwał przyjętych na Konwencie, że chciałaby tworzyć swój program "w przyjaznym dialogu z demokratycznym centrum, w ramach porozumienia Lewicy i Demokratów", choć - jak zaznaczają politycy partii - nie zamierzają oni rezygnować z tożsamości SdPl.

"Przeciwnie, chcemy ją umacniać. Wspólnie - bo powinniśmy uczyć się od siebie wzajemnie i dążyć do jedności programowej lewicy" - czytamy w uchwale. "Dla nas LiD to szansa, a nie zagrożenie. Szansa na lepszy, bardziej dojrzały i przemyślany program, na otwarcie się i przyciągnięcie nowych wyborców" - uważa SdPl.

Konwent skrytykował zmiany w prawie medialnym przyjęte przez Sejm i przedstawił warunki ewentualnego odrzucenia przez posłów SdPl, spodziewanego weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego wobec ustawy.

Sejm znowelizował w zeszły wtorek ustawę o radiofonii i telewizji. Zgodnie z nią, większość obecnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w tym przyznawanie koncesji, zostanie przekazana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowelizacja zmienia też sposób powoływania KRRiT oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. W jej efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych.

Zdaniem ugrupowania prawo do przydzielania częstotliwości powinno pozostać przy Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. "Przyznanie tego prawa podległemu rządowi Urzędowi Komunikacji Elektronicznej narusza zasadę niezależności mediów od rządu" - czytamy w uchwale konwentu w sprawie prawa medialnego.

"Ustawa powinna - a nie czyni tego - zwiększać uprawnienia KRRiT do określania zakresu i nadzorowania realizacji misji programowej w formie przyznawania tzw. licencji programowej" - uważa SdPl.

SdPl opowiada się także za tym, aby środki na finansowanie misji w mediach publicznych "były naliczane w taki sposób, aby rząd nie mógł wywierać wpływu na ich wysokość, a wielkość tych środków była adekwatna do zakresu misji oraz aby pozostawały one w dyspozycji KRRiT".

Ugrupowanie odniosło się krytycznie wobec propozycji ewentualnych zmian konstytucji w kwestiach ustrojowych. "Są one podporządkowane przede wszystkim wąskiemu interesowni partyjnemu ich autorów" - uważają politycy partii.

Wymienili tu m.in chęć wprowadzenia przez PO ordynacji większościowej w wyborach do parlamentu, likwidację finansowania partii z budżetu i zmniejszenie o połowę liczby posłów.

Partia opowiedziała się za wprowadzeniem ordynacji mieszanej, na wzór niemiecki, w wyborach do Sejmu. Zdaniem SdPl system ten eliminuje wady ordynacji większościowej, zachowując zalety ordynacji proporcjonalnej.

SdPl chce także wykreślenia z Kodeksu Karnego art. 132 oraz 112 pkt. 1a, które wprowadzają sankcję w postaci pozbawienia wolności do lat 3 za "pomówienie Narodu Polskiego o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne i nazistowskie".

Partia domaga się też zmiany art 196 Kodeksu Karnego, dotyczącego kary za obrazę uczuć religijnych, tak aby - jak zaznaczyli członkowie ugrupowania - ten przepis nie mógł być wykorzystywany jako narzędzie cenzorskie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu