Sekretarz stanu USA ostrzega Afrykę przed Chinami

opublikowano: 09-03-2018, 12:32
aktualizacja: 09-03-2018, 12:35

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson ostrzegł państwa afrykańskie, aby akceptując pieniądze z Chin „nie zaprzepaściły swojej suwerenności”.

- W żaden sposób nie próbujemy trzymać chińskich dolarów z daleka od Afryki – zastrzegł Tillerson. – Ważne jednak jest, aby państwa afrykańskiej uważnie rozważały warunki tych umów z Chinami i nie zaprzepaściły swojej suwerenności – dodał.  

Zobacz więcej

Rex Tillerson

Bloomberg

Kenia, Etiopia i Uganda znajdują się w grupie 10 państw, które otrzymały największą pomoc USA w 2016 roku. W ostatnich latach jednak rośnie wpływ Chin w Afryce. Już w 2009 roku osiągnęły one zajmowany wcześniej przez USA status największego partnera handlowego kontynentu. Chiny i firmy z tego kraju zainwestowały w Afryce miliardy dolarów w projekty rozwoju infrastruktury.

W reakcji na wypowiedzi Tillersona chińskie media opublikowały szereg krytycznych komentarzy. Jeden z chińskich ekspertów stwierdził, że „USA są oderwane od rzeczywistości” wysuwając oskarżenia dotyczące współpracy chińsko-afrykańskiej.

- Zmartwienia Afryki są zmartwieniami Chin. Priorytety Afryki są priorytetami Chin – oświadczył Wang Yi, chiński minister spraw zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Sekretarz stanu USA ostrzega Afrykę przed Chinami