Czytasz dzięki

Sektor bankowy na polu minowym

opublikowano: 21-05-2020, 22:00

Z dziesięciu giełdowych banków, które już opublikowały wyniki, zysk poprawiły tylko dwa najmniejsze. Lepiej już było.

WIG-Banki jest o ponad 43 proc. niżej niż na początku roku, ale stopa zwrotu za ostatni miesiąc jest zbliżona do zera. Impulsu do odbicia nie dały wyniki za pierwszy kwartał, w których odzwierciedlenie (poprzez rezerwy) znalazły już obawy o skutki pandemii. Z giełdowych banków rezultatów nie ujawniły jeszcze tylko PKO BP (zrobi to 28 maja) i Getin Noble Bank (22 maja), ale trudno spodziewać się po nich odstępstwa od tendencji zarysowanej w sprawozdaniachinnych przedstawicieli sektora. Z wyjątkiem BOŚ i Idei zyski mocno spadły, a w kolejnych kwartałach na wyniku ciążyć będą dodatkowo obniżki stóp procentowych.

Lista czynników ryzyka jest zresztą wyjątkowo długa. Na tej, sporządzonej przez Michała Sobolewskiego z DM BOŚ, są m.in. większa skala pogorszenia jakości aktywów po kryzysie, niż się obecnie oczekuje, rosnące bezrobocie i pogorszenie jakości portfela kredytów hipotecznych, ewentualne dalsze cięcia stóp procentowych, nowe przepisydotyczące wakacji kredytowych, większa liczba sporów sądowych i ich koszty oraz gwałtowna deprecjacja złotego. Zmiana sposobu korzystania z bankowości z tradycyjnejna online i mobilną może wywrzeć presję na prowizje, a efektywność cross-sellingu może spaść.

Konkurencję mogą też nasilić fintechy. Zdaniem analityka do katalizatorów wzrostu branży przyczynić się mogą natomiast ożywienie gospodarki w kształcie litery V po zniesieniu kwarantanny, efektywne wsparcie rządowej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorstw, słabsze niż oczekiwano obniżenie jakości aktywów, niższe koszty finansowe — redukcja kosztów (np. oddziałów) i szybki powrót do wypłaty dywidendy. Na korzyść sektora działałoby też umocnienie złotego do franka i euro, co zmniejszyłoby wagi kredytów denominowanych i poprawiło jakość tej części portfela.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane